İşte Ekrem İmamoğlu'dan Ulaşım Vaatleri! - Kozmopolitik

 İşte Ekrem İmamoğlu'dan Ulaşım Vaatleri!

Seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 'İstanbul'da Hayatı Kolaylaştıracak Çözümler Toplantısı'nda açıklamalarda bulunuyor.

Seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Taksim The Marmara Otel'dee 'İstanbul'da Hayatı Kolaylaştıracak Çözümler Toplantısı'nda açıklamalarda bulunuyor.

İmamoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

16 milyonu hizmetten mahrum bırakan bu israf düzeni inanıyorum ki 2 hafta içinde son bulacak.

Kayırmacılık, verimsizlik dönemi bitecek. Adil, akıcı ve halkçı bir yönetimle İstanbul'u ayağa kaldıracak seferberliği hep birlikte başlatacağız.

Karşımızda tam bir kopyala yapıştır kampanyası var. Çünkü üretemiyorlar. 25 yılda geldikleri nokta bu.

Yine de sevinmiyor değilim. Kopyala yapıştır olsa bile halkın gerçek ihtiyaçlarını o kibirli gözlere gösterebildiğimiz için mutluyum.

Öğrenci ulaşımı ve su kullanımında indirimlere giderek ilk adımımızı attık. Ne yazık ki ulaşıma yönelik verdiğim diğer talimatları yerine getirmediler. İstanbulluya kaybettirdiler. Merak etmesinler, az kaldı, biraz daha sabır istiyoruz. Kaybettirdikleri zamanı da telafi ettirecek kadar çok çalışacağız.

12 yaş altı tüm çocuklara ulaşım ücretsiz olacak.

0-4 yaş arası çocuğu olan annelere, İstanbul kocaman bir çocuk kenti. Anneler, 0-4 yaş arası çocuklarıyla ücretsiz dolaşacak.

İlk yarım saat içindeki tüm aktarmalar ücretsiz olacak.

25 yaş altındaki öğrenci olmayan tüm gençlerimize de ulaşımdan yüzde 40 indirimli faydalanmalarını sağlayacağız. O gençlerimiz okumuyorsa da ne yazık ki büyük bir kesimi işsiz. Bizim o insanları hayata katmak zorunda olduğumuzu biliyoruz.

İstanbulluları yıllık ortalama 2500 liralık masraftan kurtarmış olacağız.

Yazın ortasında İGDAŞ indiriminden bahsediyorlar. Bugün yapılan indirim aslında tam bir aldatmaca. Bu kent yoksulluğu bu kadar derinden yaşamasa buna gülmemiz gerekir. Ama maalesef ben büyük üzüntü duyuyorum.

Esnafı, pazarcıyı terörist ilan etmenize değdi mi?

İstanbullu aileleri ucuz ve sağlıklı gıdaya eriştirmek öncelikli konularımızdan olacak. Bu iş olağanüstü bir ciddiyet ister. Günlük seçim yatırımlarıyla bu iş çözülmez. Biz bu işe çok ciddi yaklaşacağız.

Bugünkü gıda krizi aslen bir üretim krizidir. İstanbul kendi yakın çevresinden hemen hemen hiç noktasından beslenemiyor. Bu sebeple de gıda fiyatlarını kontrol etme imkanı olamıyor.

Trakya ve Marmara için tarımsal koruma ve üretim planı hazırlayacak tarımsal üretimi verimli hale getirip artıracağız. Tarım alanlarını mutlak koruyacağız. Tüm bölgenin gelecek açısından kurtuluşuna öncülük edeceğiz. Böylelikle içerisinde esnafın, manavın, pazarcının, kooperatifin, belediyelerin yer aldığı üreticiden tüketiciye sağlıklı bir gıda zinciri oluşturacağız. Alıcıyla satıcı arasında akıllı kontrat sistemini kuracağız. Organik tarımı teşvik edeceğiz. Köy pazarlarıyla üreticiden tüketiciye satış sağlayacağız.

Tarımsal üretimi artırırken bir yandan da doğayı koruyacak ve turizmin de o bölgelerde gelişmesini sağlayacağız. Bunu İstanbul'da kentin içinde mümkün olan her yerde yapacağız.

Halkın kent tarımına maksimum katılımını sağlayacağız. İstanbullu toprakla buluşacak, nefes alacak. Sağlıklı gıda meselesi çok önemli, bunu mutlaka çözüme kavuşturacağız. İstanbul'da yaşanan ölümlerin yaklaşık dörtte biri ne yazık ki kanser bunda da ana etken yediğimiz içtiğimiz. Hızlıca Kent Gıda Konseyini kuracağız. Yoksul kesimlerin sağlıklı gıdaya ulaşması yönünde politikalar geliştireceğiz. Denetimden İBB sorumlu olacak. İsrafı önleyeceğiz.

İstanbul'da geçim sıkıntısı çeken pek çok ev kadını evden çalışarak ailenin geçimine katkı sağlamaya çalışıyor. Kadın Emeği Ofisiyle sınırlı imkanlarıyla uğraşan tüm kadınlara belediye imkanlarını sonuna kadar açacağız.

Mahalle düzeyinde üretimi gerçekleştireceğiz. Mekan, hibe ve kredi olanaklarını sağlayacağız.