İstifa Eden Kadir Topbaş'ın Yerine Kim Gelecek - Kozmopolitik

  İstifa Eden Kadir Topbaş'ın Yerine Kim Gelecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, görevinden istifa ettiğini açıkladı. Topbaş, istifasını açıklarken 'insanın adam yerine konmamayı affedemeyeceğini' söyledi.

Kadir Topbaş, 3 dönemdir yürüttüğü belediye başkanlığı görevini 'hep emanet olarak gördüğünü' söyleyerek istifa ettiğini duyurdu.

Topbaş'ın istifasını açıklamak için İBB binasında düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmadan satırbaşları şöyle:

  • Hata ile ihanet birbirine karıştırılamaz.
  • Bu göreve hep emanet olarak baktım.
  • Borçlu bir belediye bırakmıyorum.
  • İnsan her şeyi affeder ama adam yerine konulmamayı değil.
  • Görevimi bırakıyorum ama partimi bırakmıyorum.
  • Kimseye kırgınlığım yok.

Görevini bırakma sebebini açıklamayan Topbaş, basın toplantısında gazetecilerden soru da almayacağını söyledi.

TOPBAŞ'IN YERİNE KİM GELECEK?

Mevzuata göre ‘vekalet başkan’ belediye meclisi tarafından seçiliyor. Başkan seçilebilmek için meclis üyesi olmak yetiyor. Ancak Topbaş’ın koltuğu için 2 güçlü aday var. Şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Birinci Başkan Vekili Ahmet Selamet. İkinci Başkan Vekili ise Göksel Gümüşdağ. Kulislerde bu iki isimden birisinin 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlere kadar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na vekalet edeceği konuşuluyor. Bu tercihe en yakın olan isim ise yine kulislere göre Göksel Gümüşdağ.

NE OLMUŞTU?

Topbaş, AK Partili İBB Meclisi üyelerinin hazırladığı imar dosyalarını 'meclis zarar görebilir' diyerek iade etmişti. Bunun üzerine 'Topbaş'tan AK Partili üyelere veto' haberleriyle ilgili Topbaş bir açıklama yapmış, "Partimle aramda sorun yok" demişti. Ancak, bu açıklamadan kısa bir süre sonra Topbaş'ın veto ettiği dosyalar İBB Meclisi'nde kabul edilmişti.

Bu gelişmeler üzerine CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Topbaş'ın istifa ettiğini, konunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletildiğini öne sürmüştü. Yarkadaş, Erdoğan'ın Topbaş'a 'Beklesin' dediğini öne sürerken bugün Başbakan Binali Yıldırım, istifa iddiasıyla ilgili bugün açıklama yapılacağını söylemişti.

Öte yandan Topbaş, geçtiğimiz günlerde bir daha aday olmayacağını da açıklamıştı.