İtfaiyeye 15 bin 365 ihbar yapıldı, 573'ü gerçek çıktı - Kozmopolitik

 İtfaiyeye 15 bin 365 ihbar yapıldı, 573'ü gerçek çıktı


Karaçayır Mahallesi'nde iki vardiyada 40 personelle gece gündüz yangın, kaza ve kurtarmalara koşan itfaiyecileri asılsız ihbarlar ve gereksiz aramalar sıkıntıya sokuyor. İtfaiye yangın hattı 110'a geçen yıl 15 bin 365 ihbar gelirken, bunlardan sadece 573'ü gerçek çıktı. 14 bin 792 asılsız ihbar, zaman zaman itfaiyenin gerçek olaylara zamanında müdahale etmesine de engel oldu.

İtfaiye Müdürü Mehmet Duman, "Bu tür asılsız ihbarlar ve gereksiz aramalar bizi meşgul ediyor. Evde odada kilitli kaldığı için bizi arayanlar oluyor. Bunun gibi bir çok gereksiz yere arama yapılıyor. Gerçek bir olay sırasında itfaiye siren sesini duyan meraklı vatandaşlarımız da hemen, 'Yangın nerede?' diye bizi arıyor. En çok bu sıkıntıyı yaşıyoruz. İtfaiye gereksiz yere çok fazla meşgul edildiği için biz de olaylara müdahale konusunda sıkıntı yaşıyoruz" diye konuştu.

Mehmet Duman, Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bünyesinde su altı arama kurtarma, yangına müdahale, sıkışmalı trafik kazalarına müdahale etmek üzere toplam 40 personelle hizmet verdiklerini sözlerine ekledi.

Mutlu YUCA- Murat KÜÇÜK/BOLU, (DHA)