Itır Esen Hakkında İstenen Ceza Belli Oldu - Kozmopolitik

 Itır Esen Hakkında İstenen Ceza Belli Oldu

15 Temmuz'a ilişkin attığı tweet nedeniyle tacı ve Miss Turkey 2017 birinciliği geri alınan Itır Esen hakkında, "Halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan yürütülen soruşturma tamamlandı. Eser hakkında, 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Miss Turkey 2017 birinciliği 15 Temmuz'un yıl dönümünde attığı tweet nedeniyle elinden alınan Itır Esen hakkında 1 yıl hapis cezası istendi.

Soruşturmayı yürüten İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Esen tarafından 16 Temmuz 2016 tarihinde atılan tweet nedeni ile üç kişinin şikayetçi olduğu, Twitter hesabı üzerinde yapılan incelemede şikayete konu paylaşımda bulunduğunun tespit edildiği belirtildi.

Şüphelinin şikayete konu tweeti ile 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünü anmakta olan halkın sosyal bir kesimini alenen aşağıladığı belirtilen iddianamede, Esen'in 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.