İyi Partili Başkan: Fethiye'ye Komünizmi Getirdik - Kozmopolitik

 İyi Partili Başkan: Fethiye'ye Komünizmi Getirdik

Fethiye Belediyesi tarafından yapılan bölgenin en büyük rekreasyon alanı olan Şehit Fethi Bey Parkı, binlerce vatandaşın katılımıyla, görkemli bir törenle hizmete açıldı. Saat: 19.23’deki açılışa vatandaşlar akın etti. Başkan Saatcı, Fethiye’ye komünizmi getirdiğini ifade ederek, “Nasıl mı? 3. Etap’ta sınıfsal farklılığı ortadan kaldırdık. Zengini fakiri, kapalısı açığı, okumuşu okumamışı, hepimiz oradayız” dedi. Saatcı’nın konuşmasında ‘zangoç’ çıkışı dikkatlerden kaçmazken, 2004 yılında bu alana TOKİ’nin villa yapmak istediğini söyledi. Başkan Saatcı, açılan davalara rağmen mücadele ederek, rekreasyon alanını Fethiye’ye kazandırdıklarını ifade etti.

120 bin m² alanın içerisinde FethiyeBelediyesi’ne ait 68 bin m² modern peyzaj düzenlemesiyle dikkat çekti. Şehit Fethi Bey Parkı’nın açılmasıyla 1’inci, 2’inci ve 3’üncü etap sahil bantlarıyla başlayan Fethiye’nin eşsiz körfez manzaralı altın gerdanlığı, tamamlanmış oldu. 68 bin m² alanda yapılan park alanı içerisinde 800 metre koşu bandı, 650 metre sahil yolu, 800 metre bisiklet yolu, 5 bin m² çocuk oyun alanı, seyir terasları, yel ve su değirmenleri, çeşitli aktivitelerin yapılacağı 3 bin m² meydan, 35 bin m² yeşil alan, 126 çeşit bitki, bitki gösteri alanları, biyolojik doğal göletler ve açık hava kütüphaneleri, basketbol sahası, tuvalet, fitness istasyonları, kay kay pisti, dev macera parkı, engelli bankları, köprüler ve giriş takları yer aldı. Ayrıca Türk Bahçesi, Akdeniz bölgesinden yetişen bitkilerden oluşan Akdeniz bahçesi, 100 yaşından fazla olan zeytin ağaçları, gün batımı şenzlongları, tulumba oyun alanı ve begonvil şemsiyeleri de projede yer aldı.

GÜNAL, ‘GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTIK, FETHİYE’YE HAYIRLI OLSUN’

Program başlangıcında FBKM ve Yeşil Üzümlü halk oyunları ekipleri tarafından gösteriler yapıldı. Şehit Fethi Bey anıtının hemen ön kısmında yer alan 3 bin m²’lik alan tıklım tıklım dolarken, gösterilerin ardından Antalya EXPO gibi Türkiye’de birçok dev projeye imza atmış MİM Şirketler Grubu’nun Peyzaj Mimarı Tarık Günal, konuşmasında bölgenin en büyük parkını Fethiye’ye gerçekleştirdikleri için memnuniyetini ifade etti. Günal, “Gece gündüz, yaz kış, yağmur çamur demeden bu projenin tamamlanmasında emeği olan tüm personel ekibine teşekkür ediyorum. Başkanımız Behçet Saatcı’yı böyle bir projeyi Fethiye’ye kazandırdığı için kutluyorum” diye konuştu.

SAZCI, ‘HER MAHALLEDE YEŞİL ALAN VE PARKLAR YAPTIK, YAPIYORUZ’

Parkın yapımıyla ilgili teknik bilgiler aktaran Fethiye Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Durmuş Sazcı ise, Büyükşehir Yasası geçmeden, yani 2014 yılı öncesinde 15 mahallede kişi başına düşen yeşil alanda Avrupa standartlarını yakaladıklarını belirtti. 2014 sonrası ise Fethiye Belediyesi’ne bağlanan tüm köy ve beldelerdeki eksikleri giderdiklerini, köylerde var olan parkların ise yenilendiğini ifade etti. Parkın Fethiye’ye hayırlı olmasını dileyen Sazcı, parkın içerisindeki bazı alanlar hakkında bilgiler aktardı; “Parkımızda Basketbol Sahası, Kay Kay pisti, Fitness istasyonları, seyir terasları, doğal göletler, köprüler ve giriş takları, açık kütüphaneler, geniş oturma alanları, yel ve su değirmenleri, heykeller ve bisiklet parkları da yer almaktadır”

BAŞKAN SAATCI, ‘BAŞKOMUTAN ATATÜRK VE TÜM ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUM’

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ise, Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitleri anarak konuşmasına başladı. Başkan Saatcı, İlçemize adını veren Şehidimiz Fethi Bey’in manevi huzurunda bulunup, Ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı, ezeli ve ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve 1071’den bu güne kadar bu toprakları koruma pahasına şahadet şerbetini içmiş tüm şehitlerimizi, rahmetle minnetle anmadan söze başlamak olmaz. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun” dedi.

BAŞKAN SAATCI, ‘HEDEFİMİZ ÇİFTLİK, KARGI, YANIKLAR, ÇALIŞ…’

Başkan Saatcı, ilerleyen yıllarda Kocaçalış, Çiftlik, Kargı ve Yanıklar sahillerini doğallığını koruyarak, projelerini sürdüreceklerini ifade ederek, “1.dönem; 1. Etap, 2. Dönem; 2. Etap; 3. Dönem 3. Etap, bu dönem de burası… Gerdanlığı tamamladık. Artık ilerde Kocaçalış, Çiftlikköy, Kargı ve Yanıklar sahillerini, doğallığı korunarak, boncuklu koylarında olduğu gibi her yeri paralı yapıp betonlaştırmadan, halkımızın hizmetine sunulmasına, sıra geliyor. Biz liyakate değil de, sadakat ve biat kültürüne önem verseydik, bu işleri yapamazdık. Çalışma arkadaşlarımın hepsi ile iftihar ediyorum” şeklinde konuştu.

BAŞKAN SAATCI, ‘BU ALANA TOKİ VİLLA YAPACAKTI, DAVA AÇTIK KAZANDIK’

2004 yılında TOKİ’nin bu alana villa yapmak amacıyla başvuru yaptığını belirten Başkan Saatcı, “Burası bataklık alandı. Yabancılara mülk satışının revaçta olduğu yıllarda 2004 yılında TOKİ buraya talip oldu. Direndik. Siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri destek verdi. İdari dava açtık. Muğla İdari Mahkemesi TOKİ’yi haklı buldu. Temyiz ettik. Danıştay 10. Dairesi, kararı bizim lehimize bozdu. Bu dairedeki, bu kararı veren bütün yargı mensuplarına ilçem adına teşekkür ediyorum. Hepsine minnettarız. Daha sonra, tahsis müracaatında bulunduk. O zamanki bakanımız Sayın Mehmet Şimşek, belki de 2009 seçimlerinden sonra lehimize en önemli imzalardan birini atarak, bu yerin ön izin tahsisini bize verdi. Kendisine minnettarız. Kendi el yazımla mektup yazıp davet ettim. Herhalde yoğun işlerinden dolayı teşrif edemedi. Canı sağ olsun” diye konuştu.

‘TOKİ DAVASINI KAZANDIK, BU SEFER BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DAVA AÇTI’

Başkan Saatcı konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Proje çizdirdik, kent meclisine sunduk, kent meclisi üyelerimizin eleştirilerini dikkate aldık, projeyi düzelttik, ÖÇKK’ya onaya gönderdik, onaylandıktan sonra kesin tahsis müracaatında bulunduk ve ihaleye çıktık. Tabi bu süre içerisinde ucube yasa geldi. Yani, Büyükşehir Yasası. Muğla Büyükşehir Belediyesi, bu yeri elimizden almak için mahkemeye verdi. Bu yetmedi ihaleyi iptal ettirmek için ayrı bir mahkemeye verdi.”

‘CÜPPE GİYEN BÜYÜKŞEHİR ZANGOÇLARI BUNLARI TABİİ Kİ GÖRMEDİ’

“Tabii Fethiye iskelesi elimizden alınırken, Fethiyespor’umuza vermiş olduğumuz otoparklar elimizden alınırken, 140 kuruşa sattığımız su 5 lira yapılırken sessiz kalanlar, bu işte de dilsiz oldular. Hâlbuki haksız yere şahsıma ve belediyeme ithamda bulunup “Bu Fetocu’dur, cemaat oylarını devşirmek için cemaatlere bedava su vermiştir” diyen sözde cüppe giyen büyükşehirin ilçemizdeki zangoçları ve iftiracı başları, tabi ki bunları görmeyecekti.

Geleceğini ya da, siyasi hayatını birilerinin ceketine tutunma olarak görenler her zaman hüsrana uğrarlar. Siz inandıktan sonra, arkanızda dağ gibi duran Fethiyelilere güveneceksiniz, falanca filanca abilerinize değil. Ben kendime göre vefalı bir insanım, tartışılabilir. Benden yaşadığım süre içerisinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na, 24 Haziran seçimi öncesi İYİ Parti’nin seçime girebilmesi için yapmış olduğu 15 milletvekillik jestinden dolayı ağzımdan hiç kimse bir tek kötü kelime duyamaz. Ancak Büyükşehir’in sadece ilçemizde değil, tüm Muğla’da yaptığı yanlışlara karşı çıkmaya ve yerel zangoçlarına cevap vermeye devam edeceğiz.”

‘İNSANLARDA, KURUMLARDA VE DEVLETTE VEFA OLACAK’

İyi Parti’nin ‘CHP ile ittifakı yanlıştı’ çıkışını yapanları eleştiren Başkan Saatcı, “İyi Parti’nin sözde akıllıları, “CHP’yle ittifak yanlıştı” demeye devam etsinler, ittifak olmasaydı %9.9 ile meclis dışı kalmıştı ve 5 milyon oyları da çöpe gitmişti. İnsanlarda, kurumlarda ve devlette vefa olacak!” diye konuştu.

‘BURAYI ALMAK İÇİN HARCADIĞIN ÇABAYI ALTYAPI EKSİKLİĞİNE HARCASAYDIN…’

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin bu alanı almak için harcadığı çabaya dikkat çeken Başkan Saatcı, “Büyükşehir bu alanı almak için verdiği çabanın onda birini özellikle alt yapı eksikliği olan Hisarönü, Ovacık, Karaçulha, Çamköy, Eldirek, Kargı ve Yanıklar’a harcasaydı, belki biraz mesafe alırdı” diye konuştu.

‘FETHİYE’YE KOMÜNİZM GETİRDİK!’

Başkan Saatcı konuşmasında devrimci Che Guevara’nın ‘Yağmur komünisttir, rüzgar kapitalisttir’ sözüne yer verdi. Rekreasyon alanının 3. Etap ile başlayan sosyalleşme projesinin finali olduğunu söyleyen Başkan Saatcı “Biz Fethiye’ye komünizmi getirdik. Nasıl mı? 3. Etap’da sınıfsal farklılığı ortadan kaldırdık. Zengini fakiri, kapalısı açığı, okumuşu okumamışı, hepimiz oradayız. Bir zamanlar Türkiye’ye komünizm gelmesin diye mücadele et, şimdi sınıfları ortadan kaldır. Hayat insanı böyle yapıyor ne diyeceksin. Çok hoşuma gitti, geçen okudum. Che Guevara; “Yağmur komünisttir, rüzgâr kapitalisttir” demiş. Birisi her yere eşit dağıtır, diğeri zayıfları yıkar geçer. Gerçi biz hayat boyu, hep yıkılandan yana olduk ya…

Komünizmi getirdik ama, temizlik getiremedik. Japonları dünya kupasında gördük. Onlar Budist, biz de sözde Müslümanız. Biz de temizlik imandan gelir değil mi? Nerede! 3. Etabı dolaştım, sigara izmariti ve çekirdek kabuğundan geçilmiyor. Bugün baktım, Dispanser sokak da öyle. Temizletelim ancak bir yere kadar. Ertesi gün gelip, kullanacak olan yine sizlersiniz. Bulmak istediğiniz gibi bırakırsanız, işi çözeriz. Ülkeye biat kültürünün hakim olmaya başlamasından sonra, ne kural, ne uyarı, ne tabela fayda etmiyor. Herkesin başına zabıta dikemiyoruz. İş, siz Saygıdeğer Fethiyelilere düşüyor. Sahip çıkacaksınız!” ifadelerini kullandı.

‘KENDİ CEBİNİ DOLDURUP YAKINLARININ ÇOCUKLARINI ZENGİN ETMEYECEKSİN’

Başkan Saatcı konuşmasında rekreasyon alanı ile bölgenin de değer kazandığına dikkat çekti; “Bisiklet yolu yaptık, bisiklet satışları patladı. Bu alanı tanzim ettik, bu alana bakan ev ve arsa fiyatları yükseldi. Payımızı isteriz… Şaka yapıyoruz tabi… Biz seçim ya da atamayla gelen yöneticilerin bir tek görevi vardır. Muhatap olduğu kesimin ekonomik ve sosyal statüsünü yükseltmek. Kendi cebini doldurup, yakınlarını, çocuklarını zengin etmek değil!”

‘ÖRDEK OLMADAN DA GÖLE DALINMAZ’

Başkan Saatcı, 24 Haziran seçimleri sonrası bir Muğla Milletvekilinin kendisi hakkında ‘despot’ ifadesi kullandığını ifade ederek, açıklamalarda bulundu; “24 Haziran’dan sonra yeni seçilen çiçeği burnunda bir milletvekilimiz Fethiye ziyaretinde bizim yönetim anlayışımıza “despot” demiş. Ülkemizde herkes, her şeyi yazıp çizebilir. Ancak cevap vermek farz oldu. Yoksa yeni bir polemik başlatmak istemiyorum. Türkiye’nin yeterince sıkıntısı var. Bu arkadaşa şöyle diyorum; “Bakın Sayın Vekil! Ben hiçbir arkadaşıma git, filanca partiye kayıt ol, kayıt belgeni getir, seni ondan sonra işe alacağım demedim. Hiçbir çalışma arkadaşıma almış olduğu maaşın belli bir kısmını partimize her ay aidat olarak ödeyeceksin demedim.

Ben hiçbir seçim öncesi, ki referandumlarla beraber herhalde 12-13 seçim geçirdim, arkadaşları toplayıp, şu partiye oy vereceksiniz ve oy pusulasını cep telefonu ile fotoğraflayacaksınız, aksi takdirde pazartesi işe gelmeyin demedim. Bu projenin içinde lunapark vardı. Kent Meclisi uygun görmedi, çıkardık. Gördüğünüz gibi şu an yok. Bayramda, seyranda, izinde Başkanlık vekilliğini AKP’li, CHP’li ayırımı yapmaksızın, bütün meclis üyesi arkadaşlarıma eşit dağıtmaya çalışıyorum. Kendi partimizden olmayanı, insan yerine, adam yerine koymamazlık hiç yapmadık. Bunlar despotluksa, despotuz. Size birileri yanlış bilgi vermiş. Siyaset aceleciliği ve düşünmeden konuşmayı götürmez. Ördek olmadan da göle dalınmaz. Bu böyle biline.

‘BİZ DEVLETTEN ALAN OLMADIK, HEP VEREN OLDUK’

“Biz 2002 yılından beri muhalefetteyiz. 2014’ten beri de o ucube büyükşehir yasasından dolayı Muğla’da da muhalefetteyiz. Yaşayan bilir. El bebek, gül bebek olup sırtını bir yere dayayanlar, bizi bilemez. Biz devletten alan olmadık, hep veren olduk… Fethiye Belediyesi, Belediye Fen Lisesi yaptı, Milli Eğitim Bakanlığı’na verdi. Fethiye Belediyesi, Huzurevi – Kadın Konuk Evi Yaptı, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’na devretti. Fethiye Belediyesi, ilerde Beşkaza Üniversitesi olacağına inandığı Fethiye İşletme Fakültesi’nin ana binası olan A bloğu yaptı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne devretti. Halkın da destekleriyle Karagözler Camii’ni yaptı, Diyanet İşleri’ne devretti. Fethiye Belediyesi, şimdi çocuk izleme merkezi yapacak. İlgili bakanlığa verecek”

‘DEVLETE TEK KURUŞ BORCUMUZ YOK’

Başkan Saatcı konuşmasında ayrıca, Fethiye Belediyesi’nin devlete bir kuruş borcu olmadığını da söyleyerek, “Büyükşehir Yasası’nın en iyi uygulandığı gibi gösterilen Kocaeli Belediyesi’nin Türkiye’nin en borçlu belediyesi olduğunu bilmeyen yoktur. Demek ki bu yasa o kadar da iyi bir yasa değil! Çok şükür Türkiye’de devlete borcu olmayan ender belediyelerden birisiyiz. 14 yılın emeği ile ortaya koyduğumuz bu eserin şimdiden sonra sahibi sizlersiniz. Sizler arkamızda dimdik durduğunuz sürece, yapamayacağımız iş, aşamayacağımız engel yoktur.” diye konuştu. Başkan Saatcı projede emeği geçenlere tek tek teşekkür etti. Konuşmaların ardından MİM Şirketler Grubuna, Park ve Bahçeler Müdürü Durmuş Sazcı ve Peyzaj Mimarı Ozan Özer’e plaketler takdim edildi.

ETKİNLİKLER GECENİN GEÇ SAATLERİNE KADAR SÜRDÜ

Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Başkan Saatcı ve beraberinde ilçe protokolü parkta yürüyüş yaptı. Saatler ilerledikçe parka katılım sürekli arttı. FBKM sanatçıları parkın çeşitli noktalarında mini konserler verdi. Binlerce vatandaş hem konserlere katıldı hem de çocuklarını farklı bölgelerde yer alan parklarda oynattı. Açılışta ücretsiz ikramlarda da bulunulurken, Başkan Saatcı ve eşi Nesrin Saatcı gecenin ilerleyen saatlerine kadar vatandaşlarla birlikte sohbet etti. Başkan Saatcı, açılış sonrası Adem Kazan’ın seslendirdiği ‘Kerimoğlu’ türküsüyle zeybek oynadı. Kay kay pistinde, profesyonel bir ekip gösteriler gerçekleştirdi. Basketbol sahasında Fethiye Belediyespor takımı sporcuları ile vatandaşlar basket maçı yaptılar. Parkın birçok bölgesinde halk oyunları gösterilerinde bulunuldu. Bazı bölgelerde resim sergileri, bazı bölgelerde ise keman dinletisi gibi müzik resitalleri vatandaşla buluştu.FETHİYE.BEL.TR