Joe Biden'in İstismar Olayı ve Amerikalı Feministler - Kozmopolitik

 Joe Biden'in İstismar Olayı ve Amerikalı Feministler

Joe Biden hakkında geçtiğimiz hafta çıkan cinsel istismar olaylarından sonra Amerikalı feministler bir yol ayrımında.

Medium’da Jessica Valenti tarafından kaleme alınan makalede politik olarak kolay olmasa da feministlerin Joe Biden hakkında konuşması gerektiği belirtildi.

Hakkındaki cinsel istismar söylentilerinde her gün bir başka ayrıntı ortaya çıkan Joe Biden için feministler iki seçimden birini yapmak zorunda; ya Tara Reade’nin beyanını esas kabul ederek Biden’ın karşısına pozisyon almak ve cumhuriyetçilere malzeme sağlamak ya da konu hakkında olmamış gibi davranmak.

Ne yazık ki benzer bir durumla daha önce karşılaşan feministler o dönem başarısız olmuşlardı. 90’lı yıllarda başkan olan Bill Clinton, Beyaz Saray’da stajyerlik yapan Monica Lewinsky ile aşk yaşamış ve bu olay tüm ülkede duyulmuştu. O dönem Lewinsky 22, Clinton 50 yaşındaydı ve genç kadın ciddi bir linç ile karşı karşıya kalmıştı.

Yıllar sonra Monica Lewinsky Vanity Fair için kaleme aldığı yazıda kadın hareketinin neden kendisine destek olmadığı konusunda şunu belirtmişti “politikada cinsiyet ve iş yerinde cinsel ilişki söz konusuydu. Onları anlıyorum Bill Clinton kadın haklarını savunan bir başkandı.”

Feminist dostu, Clinton'un Paula Jones ve Kathleen Willey tarafından cinsel tacizle suçlandığı zaman, Gloria Steinem gibi tanınmış kadın hakları savunucuları savunmasına geldi. 1998 New York Times dergisinde Steinem, Clinton aleyhindeki iddiaları “beceriksiz” ve “aptal” cinsel geçişler olarak görmezden geldi. Lewinsky'de, güç dengesizliğine rağmen, “hoş geldin cinsel davranışının, bir araba ödünç almak birini çalmak kadar cinsel tacizle alakalı” olduğunu yazdı.

On yıllar sonra, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange iki İsveçli kadın tarafından tecavüzle suçlandığı zaman bazı feministler aynı hatayı tekrarladılar. Örneğin ünlü feminist yazar Naomi Wolf, suçlamaları “çöpçatan polisi” tarafından getirildiği için alay etti ve kadınların kıskanç olduklarını ve “kişisel yaralı duygular” dan suçlamalarda bulunduklarını ileri sürdü.

Bu hafta Biden’in kampanyasının, vekillerin Reade’in iddialarına nasıl yanıt vermesi gerektiği üzerine konuştuklarını öğrendik; belge, masumiyetini ilan etmenin yanı sıra, Biden'in feminizme uzun süredir bağlılığını da not ediyor. “Hayatını kadınlara karşı iktidar istismarlarına son vermek için savaşarak geçirdi” deniliyor.

Kasım’da seçime gidecek olan Amerika ve Amerikalı feministler büyük bir ayrımda. Bir yanda kadınların temel haklarına düşman Donald Trump diğer yanda ise taciz olaylarıyla gündeme gelen Joe Biden.