Kadir Topbaş: 18 Maddeyi Teferruat Olarak Görüyorum - Kozmopolitik

 Kadir Topbaş: 18 Maddeyi Teferruat Olarak Görüyorum

Kadir Topbaş, Kasımpaşa İBB Sosyal Tesisleri önünde düzenlenen 'Beyoğlu'na Yapılan Yatırım ve Hizmetlerin Toplu Açılış ve Temel Atma Töreni'ne katıldı.

Konuşmasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni değinen Kadir Topbaş, "18 madde; bu maddelere girmeyeceğim. Maddeleri teferruat olarak görüyorum. Bir insana güveniyorsanız yetki verirsiniz. Güvenmiyorsanız yetki vermezsiniz" ifadelerini kullandı.

"Çok hızlı karar vermek ve iş yapabilmek için sistemde değişimler lazım" diyen Topbaş, "Yeni sistemde acil kararlar vermek lazım. Deniyor ki 1 kişiye bu kadar yetki verilir mi? Yetki verilince istediğini atayacak, istediğini alacak. Zaten şu anda 3'lü kararname ile bu var, bu yapılıyor. Bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı kararıyla bu yapılıyor. Bizim İstanbul'daki bütün bu başarımızın temelinde belediye başkanını doğrudan seçmeniz yatmaktadır. Bize verdiğiniz yetkiden dolayı bu başarı var. Sandığa geldiğinizde siz, bize kiminle çalıştığımızı sormazsınız, ne yaptığımızı, başarılı olup olmadığımızı sorarsınız. Bugün sizden istenilen yetki, kurulacak olan hükumetin doğrudan hükumeti kurabilme ve parlamentonun denetiminde olacak yeni bir sisteme geçiştir" şeklinde konuştu.