Kapatılmak İstenen Gezi Dosyasına İtiraz Edildi - Kozmopolitik

 Kapatılmak İstenen Gezi Dosyasına İtiraz Edildi

Gezi Direnişi sırasında polis saldırısı sonucunda yaralanan Aydoğan, Valilik’in şüpheli polisler hakkında ‘soruşturma izni vermemesine’ itiraz etti.

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeği ile ayağından ciddi bir şekilde yaralanan Aydın Aydoğan, İstanbul Valiliği’nin şüpheli polisler hakkında ‘soruşturma izni vermemesine’ itiraz etti. Avukatı Özgür Urfa aracılığıyla İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz eden Aydoğan, dört yıldır hukuk mücadelesi veriyor. Valilik’in kararının hukuksuz olduğunu vurgulayan Urfa, Valilik’in şüpheli polislerin kimliklerini bir türlü belirleyemediğinin altını çizdi. Urfa tarafından verilen itiraz dilekçesinde, Aydoğan’ın Talimhane civarında polislerin attığı gaz bombası fişeğiyle yaralandığı ve incelemeler sonucunda sol ayak aşil tendonunun yırtıldığını hatırlatıldı.

Aydoğan’ın 10 Temmuz 2013 tarihinde şüpheli polislerden şikâyetçi olduğu kaydedildiği dilekçede, “Yaklaşık dört yıldır süren soruşturmada, suç işleyen polis memurlarının kimlik bilgileri gizlenmektedir. Kamera kayıtları ve bilirkişi incelemeleri sonucundan şüphelilerin kullanmakta oldukları kask numaraları tespit edilmiş olup, bu seferde Valilik kararıyla yargı denetimden kaçırılmaktadırlar. İstanbul Valiliği’nin görevi suç işleyen kamu görevlilerini korumak ve saklamak değil, yargı önüne çıkartılmasını sağlamaktır. İdari yetkililerin sudan bahanelerle suç işleyen polis memurlarını koruma altına alması bir hukuk devletinde mümkün değildir. Anayasa ve ilgili mevzuat, suç işleyen kişilerin yargısal denetime tabi olduklarını açıkça düzenlemektedir” denildi.

Dilekçede, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) etkin soruşturma yükümlülüğün yerine getirilmemesinden dolayı, devletlere mahkûmiyet kararı verildiği vurgulandı. Dilekçe şöyle sonlandırıldı: “İstanbul Valiliği’nin 23.02.2016 tarihli 2017/64 sayılı, ‘Soruşturma izni verilmemesi’ kararının kaldırılmasına karar verilmesini talep ederiz.”

Aydın Aydoğan sitemize yaptığı açıklamada "Sayın valinin bu dosyaya müdahalesi hukuki değildir kaldı ki gezi sürecinde bizleri düzen bozmak terörist eylemlere katılmakla suçlayan dönemin mutlu Valisi şu anda kendisi bu suçtan içeridedir. Sayın Vasip Şahin dosyamda bundan öncede görev listesinde olup dosyamda ifade veren polisler hakkında soruşturma izni vermemiştir. Daha sonra bu kişilerin Fetö Pdy den gözaltında oldukları çıkmıştır. Vali bey bugün de 4 yıldan sonra dosyanın kapatılmasını talep etmiş vali bey burada suçluları alenen korumuş oluyor. İstanbul bölge idare mahkemesinde gerekli itirazımızı yaptık. Burada da bir sonuç çıkmayacağını biliyoruz. Bundan sonraki süreçte AYM itiraz da bulunacağım hak arama davası maalesef atanmış bürokrasiye takılmıştır. Bizler o gün ne kadar haklı bir dava için mücadele ettiğimi izin bir kes daha farkına vardık evrensel hukukun inşa edildiği günler geldiği vakit bizlerin be kadar haklı olduğunu bu halk görecek." dedi.

Ne olmuştu?
Aydın Aydoğan, Gezi Direnişi sırasında polis saldırısı sonucunda ayağından ciddi bir şekilde yaralanmıştı. Şüpheli polislerin kimlikleri bir türlü belirlenemedi. A-113-1, A-132, A-012, A-090 ve A-091 kask numaralı polisler hakkında soruşturmaya İstanbul Valiliği izin vermemişti. Valilik, ayrıca polisler hakkında disiplin soruşturması açıklamasına gerek olmadığını ifade etmişti. Dosyanın daha önceki soruşturma savcıları Mehmet Selim Kiraz, Hüseyin Kaya kask numaraları belirlenen polisler hakkında soruşturma izni verilmesini talep etmiş ancak savcılar ‘ret’ yanıtı almıştı. Dosyanın şimdiki savcısı Burhan Görgülü 26 Ağustos 2016’da İstanbul Valiliği’ne dilekçe yazarak, bilirkişi raporunda belirlenen polisler hakkında ön inceleme yapılmasını talep etmişti.