Karar Çıktı Ihlamur Parkı Yeşil Alan Kalacak.. Beşiktaş Belediyesi Zabıtasının Saldırısı Unutulmayacak.. - Kozmopolitik

 Karar Çıktı Ihlamur Parkı Yeşil Alan Kalacak.. Beşiktaş Belediyesi Zabıtasının Saldırısı Unutulmayacak..

İstanbul Beşiktaş'ta Ihlamur Yıldız Yokuşu'nda kültür varlığı olarak tescil edilen Ihlamur Parkı'nda bulunan 330 ada 20 parselin etrafı Haziran 2016'da konut yapılması için mülk sahibi tarafından demir paravanlarla kapatılmıştı. Bunun üzerine Ihlamur Parkı'nın imara açılmasını istemeyen semt sakinleri tarafından Parkı korumak için ‘Ihlamur Parkı Dayanışması' adlı bir platform kuruldu. Platform aracılığıyla Beşiktaş Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na itiraz yapıldı. Bakanlık parkın bulunduğu araziyi yeşil alan ilan ederek imara kapattı. Parkta bulunan 12 dönümlük arazinin sahiplerinden Nedim Keçeci, “Mülkümüzün kamulaştırma fikrine açığız. Arsa takası önerisine de açığız. Ancak mülk sahiplerinin çıkarı gözetilmeden bölgenin direkt yeşil alan ilan edilmesi doğru değil. İtiraz edeceğiz” dedi.

Hürriyet’ten İdris Emen’in haberine göre; Yapılan itirazları değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 1/5 bin ölçekli koruma amaçlı nazım imar planında değişiklik yaptı. 6 Eylül 2016 tarihinde yapılan değişikle daha önce konut alanı olarak belirlenen Ihlamur Parkı'ndaki arazi yeşil alan olarak ilan edilerek imara kapatıldı. 28 Eylül'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan plan değişikliği ilgili konuşan İstanbul Şehir Plan cılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Nurdan Çolak, “Ihlamur Parkı'nın tamamının park olarak kalması için daha önce gerekli girişimler yapılmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kamu yararını gözeterek Ihlamur Parkı'nda kalan özel mülkü yeşil alan ilan etmesi önemli. Alınan kararla Ihlamur Parkı'ndaki yeşil alan genişlemiş oldu” dedi.

Beşitaş Belediyesi Zabıtasının Vatandaşa Saldırısı Unutulmayacak
13 Temmuz 2016 günü Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın bölgede yaptığı konuşması sırasında korumaları ve parkta toplanan yurttaşlar arasında gerilim yaşanmış ve parkta bulunan zabıta ekipleri iki kişiyi darp etmişti.