'Kaşıkçı'nın Öldürüldüğünü Kanıtlayan Ses ve Görüntü Kaydı Var' - Kozmopolitik

 'Kaşıkçı'nın Öldürüldüğünü Kanıtlayan Ses ve Görüntü Kaydı Var'

Washington Post gazetesi, Türkiye'nin ABD'li yetkilileri, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğünü kanıtlayan ses ve görüntü kaydının ellerinde bulunduğu konusunda bilgilendirdiğini ileri sürdü.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra öldürüldüğü iddiaları güç kazanırken, yeni iddialar gündeme gelmeye devam ediyor.

Washington Post gazetesinde yer alan bir haberde, Türkiye'nin ABD'li yetkilileri, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğünü kanıtlayan ses ve görüntü kaydının ellerinde bulunduğu konusunda bilgilendirdiği ileri sürüldü. Haberde ses ve görüntü kaydının, Suudi Arabistan Konsolosluğu güvenlik görevlilerinin Cemal Kaşıkçı'yı 2 Ekim'de konsolosluk binasından içeri girdikten sonra gözaltına aldıklarına, Suudi gazeteciyi öldürdükten sonra vücudunu parçalara ayırdıklarına işaret ettiği ileri sürüldü.

Washington Post'a konuşan ABD'li ve Türk yetkililer bahsi geçen kayıtların Kaşıkçı'nın öldürülmesinden Suudi güvenlik görevlilerinin sorumlu olduğuna dair 'ikna edici ve dehşet verici' kanıtlar sunduğunu ifade etti.

Yabancı basına konuşan Türk yetkililerin isim açıklamadan çok emin şekilde Kaşıkçı'nın konsoloslukta öldürüldüğüne dair beyanat verdikleri düşüdüldüğünde bu iddia gerçekçi görünüyor. Ancak bu ses kayıtlarının varlığı, Türk devletinin ülkedeki yabancı misyonları hukuksuz şekilde dinlediğinin de bir kanıtı sayılacağından durum daha da karmaşık bir hal alıyor.