Kavga Çıktı, Ertelenen Seçim Bir Türlü Yapılmadı - Kozmopolitik

 Kavga Çıktı, Ertelenen Seçim Bir Türlü Yapılmadı

Cumhuriyet Halk Partisi parti içi kongrelerin ilk adımı olan mahalle delege seçimlerini 15 Ekim Pazar günü yapılan seçimlerle tamamladı. Seçimlerin tamamlanması tartışmaları da beraberinde getirdi.

15 Ekim Pazar günü yapılan seçimle mahalle delege seçimlerini tamamlayan ilçelerden biri de CHP Beyoğlu ilçesiydi. Seçimlerin tamamlanmasından iki hafta sonra toplanabilen CHP Beyoğlu ilçe yönetim kurulu 8 Ekim günü ertelenen İstiklal Mahallesi seçimi hakkında skandal bir karara imza attı.

Skandal Karar İle Seçilme Hakkı Ellerinden Alındı
CHP Beyoğlu ilçe başkanlığı yaşanan sorunlardan dolayı haftalık yapması gereken yönetim toplantılarını uzunca bir süredir düzenleyemiyordu. Defalarca ertelenip, mahalle delege seçimlerinin bitmesinden iki hafta sonra toplanabilen CHP Beyoğlu İlçe yönetimi skandal bir karara imza attı.

CHP Beyoğlu ilçe başkanlığı yaşanan kavga sebebi ile seçimin yapılamadığı ve sadece bir oyun kullanıldığı İstiklal Mahallesi seçimini tekrarlamak yerine delege listesini kabul etti.

CHP Beyoğlu ilçe başkanlığının skandal kararı ile 130 üyeli İstiklal mahallesinde kullanılan bir oy geçerli sayılarak üyelerin seçilme hakkı ellerinden alınmış oldu.

Tartışma İl Başkanlığına Taşındı
CHP Beyoğlu İstiklal Mahallesi seçiminde yaşlananlar ve CHP Beyoğlu ilçe yönetim kurulunun aldığı karar parti üyesi Murat Taştekin’in girişimleri ile İl Başkanlığına taşındı. İl yönetiminin İstiklal mahallesindeki seçimin iptalini isteyen dilekçeye vereceği yanıt ise merak konusu.

Seçimin İptaline İlişkin İl Başkanlığına verilen dilekçe:

Konunun takipçisi olan Murat Teştekin’in paylaşımı şöyle:
İstiklal mahallesinde fiziki şiddetten dolayı delege seçimi yapılamıyor 1 oy kullanılıyor ve seçim sandığı kırılıp hazirun yırtılıyor oy sayımı yapılmıyor mevcut ilçe başkanının talimatıyla ilçe başkan yardımcısı Sn. Suzan Hnm seçimi erteliyor. Seçim mahallinde tutanak tutulmuyor (bu bir disiplin suçudur)
O hafta içinde toplanıp karar alması gereken ilçe yönetimi toplanıp karar alamıyor. Cuma günü ilçe başkanıyla yaptığım telefon görüşmesinde seçime giren listenin delege yazılacağını öğreniyorum bunun mümkün olamayacağını, tüzük ve yönetmelik gereği seçimin tekrar edilmesi gerektiğini kendisine söylüyorum, ''itiraz edersin'' cevabı alınca da ilçeye itiraz dilekçesi veriyorum (ekte mevcut) tüzük gereği 5 gün içinde cevap verilmesi gereken dilekçeme yine cevap ilçe yönetimi tarafından verilemiyor.
Konunun takipçisi olarak il başkanlığına dilekçe veriyorum ve bu süre içinde karar defterini ilçe başkan yardımcılarına kontrol ettiriyorum herhangi bir karar yok yaklaşık 1 aydır yönetim toplanmamış vs. bir sürü hukuksuzluk, il sekreterimiz Hakkı Bey konunun takipçisi olacağını söylüyor süreç bu şekilde ilerliyor ve sonradan birileri Beyoğlu'nun delege listesini üyelere servis ediyor bir bakıyoruz Seçime giren liste üzerinden bir isim silinip Selim Topal delege yazılıyor.

Şimdi kendi parti iç hukukuna uymayan bir siyasi partinin HAK, HUKUK, ADALET diye meydanlara çıkması da doğal olarak inandırıcı olmuyor halkta karşılık bulmuyor.

Dilekçelerimde de dile getirdiğim gibi Beyoğlu ilçe yönetimi olarak vazgeçin bu antidemokratik hukuksuz karardan ki sokağa çıkmaya, siyaset yapmaya yüzünüz olsun.

Demokrat Arkadaşlara
Saygılarımla