Kemal Kılıçdaroğlu: HDP İle Niye İttifak Yapalım - Kozmopolitik

 Kemal Kılıçdaroğlu: HDP İle Niye İttifak Yapalım

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, HDP ile ittifak iddiaları için “Niye ittifak yapalım, biz CHP’yiz. Kürt kökenli vatandaşlardan oy istiyor muyuz? Evet, istiyoruz. Bütün vatandaşlardan oy istiyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün CHP'ye yönelik açıklamalarıyla ilgili ise, "Onu siyasette taraf olarak görüyoruz, yasal adım atacağız" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin 94. kuruluş yıldönümü resepsiyonu öncesi bir grup gazeteciye gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün CHP'ye yönelik açıklamalarıyla ilgili ise, "Onu siyasette taraf olarak görüyoruz, yasal adım atacağız" diye konuştu. Kılıçdaroğlu HDP ile ittifak konusunda ise, "Niye ittifak yapalım, biz CHP'yiz. Ha şunu sorarsanız, ‘Kürt kökenli vatandaşlardan oy istiyor musunuz?’ Evet istiyoruz. Bütün vatandaşlardan oy istiyoruz" diye konuştu.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarından satır başları şöyle;

'Yargıçlar konuşmazlar'

“Normalde yargıçlar konuşmazlar. Çünkü konuşmaları ihsas-ı rey demektir. Dünyanın bütün saygın yargıçları da bu kurala uyar. Bu kurala uymayanlar, kendi iradelerini iktidara ipotek ederler. Onlar talimatı iktidardan aldıkları için iktidara her ortamda hoş görünmek isterler. İktidarın taleplerini yerine getirdikleri zaman makamlarında yükseldiklerini sanırlar. Danıştay Başkanı’nın böyle bir pozisyonda olması beni çok üzmüştür.

Danıştay gibi önemli bir mahkemenin Başkanı, siyasette açıkça taraf olduğunu ifade etmiştir. Bu, onun yargıç olma kimliğini ortadan kaldırmıştır. Biz artık onu siyasette taraf, iktidar partisinin Danıştay’daki sözcüsü olarak görüyoruz. Kendi saygınlığını dinamitleyen kendisi. İşin garip tarafı sadece kendi saygınlığına gölge düşürmüyor, Danıştay’a da gölge düşürüyor. Çünkü Danıştay’ı temsil ediyor. Önümüzdeki günlerde bu konuda yasal bir adım atacağız.

Ben o görüntüyü izledim. Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın, o görüntülerde uzun süreli eğilme sözkonusu değil. Baktığınız zaman o gerçeği görüyorsunuz. O nedenle AYM Başkanı’nı radikal bir dille eleştirmek haksızlık olur."

'Milletvekilleri tutuklanamaz'

Anayasa Mahkemesi, ‘Milletvekili tutuklanamaz’ diye görüşünü ifade etti. Nedeni de ‘Milletvekillerinin temsil yetkisi var, temsil yetkilerini parlamentoda kullanıyorlar, seçilerek gelmişler, dolayısıyla bunlar yargılanabilir ama tutuklanamaz’ diye karar veriyor. Biz AYM’nin tutuklu milletvekilleriyle ilgili verdiği kararın evrensel hukuk ilkelerine uygun olduğunu düşünüyoruz. Ben milletvekillerinin tutuklanmasını doğru bulmadığımı defalarca ifade ettim. Çünkü asıl olan tutuksuz yargılamadır. Ama ağır bir cürüm olur, bir suçüstü hali olur, ceza kanununda vardır, gerekirse tutuklanır ama o kuralların hiçbirisi milletvekilleriyle ilgili değil.

'Teröristse belgesini koyarlar'

Sezgin Bey’in (Tanrıkulu) basın toplantısını dinlediniz mi bilmiyorum. Orada Sezgin Bey, sivil vatandaşların öldürüldüğünü söylüyor. Şimdi deniliyor ki, ‘Bunlar sivil değil terörist’. Devletin istihbaratının elinde bilgi var mı bilmiyoruz. Ama gerçek var, oraya gitmeden önce güvenlik kontrolünden geçip gidiyor. Terörist ise orada tutuklanması lazım değil mi? Sezgin Bey, bu olayın aydınlatılmasını istiyor. Güvenlik kontrolünden geçmese, verilen tepkiye bir anlam veririm ama güvenlik kontrolünden geçiyor. Bunlardan birisinin altı çocuğu var, çalışıyor bu adam. Hatta birisi Van’da bir hastanenin tesisat işlerini yapıyor. Teröristse gidip yakalarsınız. Bizim isteğimiz şu; bunu Sezgin Tanrıkulu üzerinden özel suçlama alanı yapmadan olayın sağlıklı ve sağduyulu aydınlatılması. Teröristse çıkarlar belgesini koyarlar.”

'HDP ile niye ittifak yapalım'

(HDP ile ittifak iddiası) Biz niye ittifak yapalım; biz CHP’yiz. Ha şunu sorarsanız, ‘Kürt kökenli vatandaşlardan oy istiyor musunuz?’ Evet istiyoruz. Bütün vatandaşlardan oy istiyoruz. Öyle bir düşüncemiz de yok ama bazı çevreler kendilerine göre kurgu haberler yaparlar. Ciddiye almıyoruz.

Biz Irak’ın toprak bütünlüğünü savunuyoruz öteden beri. Bu sadece bizim düşüncemiz de değil. Tıpkı Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduğumuz gibi. Irak Anayasası var, buna göre Bölgesel Kürt Yönetimi var. Ona itirazımız var mı, itirazımız yok. Oturmuşlar anayasalarını yapmışlar. Referandumu doğru bulmuyoruz. Bunun bir Kürt Arap çatışmasına yol açmasından da ciddi endişe duyduğumuzu da defalarca söyledik. Bölgenin bu kadar sorunu varken, sorunu çözme yönünde adım atmak varken, tam tersine yeni sorunları bölgeye taşımanın mantığı yok.”