Kemal Kılıçdaroğlu'ndan HDP Açıklaması - Kozmopolitik

 Kemal Kılıçdaroğlu'ndan HDP Açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de Tele1 ekranlarına konuk oluyor.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları;

- Halkın canı yanmış durumda, işsizlik almış başını gitmiş, herkeste kaygı ve endişe var. Türkiye freni patlamış bir kamyon gibi yokuş aşağı gidiyor. Ama kimsenin umutsuzluğa kapılma hakkı yok. 31 Mart seçimleri Türkiye için bir demokrasi sınavı olacak.

CHP'li belediyelerin olduğu yerlerde insanlar daha rahat, huzurlu, güvenli. Yeşillikleri, parkları, kreşleri var. Bunu Türkiye genelinde yaygınlaştırmak istiyoruz.

Tank Palet fabrikasının satışı dünya tarihinde bir ilktir! Başlı başına büyük bir olaydır, insanların oturup düşünmesi gerekiyor.

Türkiye'nin bir stratejik bir dönüşüme ihtiyacı var. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ndeki bütün demokratik standartları yakalaması lazım. Kadın - erkek eşitliği, yargı bağımsızlığı gibi... Türkiye'nin her alanda üretmesi gerekiyor; tarlada, fabrikada, kültür sanatta, bilimde. Üreten bir ülkenin beka sorunu asla olamaz. Üreten bir ülke güçlü bir ülke demektir. Türkiye üretimden koparıldı. Londra'daki bir avuç tefecinin eline düşen Türkiye zor günler yaşıyor. Türkiye Osmanlı'nın düştüğü tuzağa düştü. Dışarıdan borç alan emir alır.

Açlık, işsizlik var. 1 milyon 11 bin kişi işsizler ordusuna katıldı son sene. 7,5 milyona yaklaşan bir işsiz ordusu var.

Sürdürülebilirliği sağlamazsanız dünya ilerlerken siz yerinizde saymış olursunuz. Bundan Erdoğan'ın, bakanların haberi var mı? Hiçbirinin yok. 21. yüzyılın Türkiye'sinde kalkınma planı var. Dünyada ülkeler önlerindeki 40-50 yılı planlıyorlar. Türkiye'de yarın ne olacağından haberi yok kimsenin.

Uzaya çıktılar da biz kuyruklarından tutup engelledik sanki. Uzay ajansı kurun, ama oradaki paraları alıp da çiftlik gibi kullanırsanız olmaz; itiraz ettik biz de. AYM de haklı buldu.

İTTİFAK AÇIKLAMASI

Aslında bir ittifak yok işbirliği var. Yerel yönetimlerde ittifak yasası yok ama işbirliği yaptık. Saadet Partisi'ne de destek verdiğimiz yerler var, İYİ Parti'ye de. Bizim işbirliğimiz çıkara dayalı bir işbirliği değil, tamamen demokrasi için.

HDP'nin kime destek vereceğini bilemiyoruz. Biz sandıkta ittifak yapacağız. Biz AKP seçmeninden de oy istiyoruz. Mağdur olan her kesimle sandıkta ittifak yapacağız.

Türkiye'de geniş kitleler demokrasiden yana tavır alıyorlar. Demokrasi mücadelesi veriyorlar. Bir kesiminde basın, bir kesiminde üniversiteler var, sanatçılar, aydınlar var. Toplumun her kesiminde demokrasiden yana talep yükseliyor.