KESK Üyelerinden KHK Eylemi - Kozmopolitik

 KESK Üyelerinden KHK Eylemi

KHK ihraçlarını protesto eden KESK’liler, “OHAL kaldırılsın KHK’ler iptal edilsin” talebinde bulundu.

KESK Ankara Şubeler Platformu OHAL sonrası KHK’ler ile ihraç edilen kamu personellerinin işlerine iade edilmesi ve OHAL’in son bulması talebiyle her cumartesi basın açıklaması ve oturma eylemi düzenliyor.

Evrensel'de yer alan habere göre, KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcülüğü adına açıklamayı yapan Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Nusret Sulkalar, mevcut olan toplu sözleşme sisteminde tarafların belirlenmesi, grev hakkının yasal güvence altında olmaması gibi var olan sorunlara dikkat çekti.

''OHAL derhal kaldırılsın!''

Sulkalar, toplu sözleşme görüşmelerinin OHAL ve KHK rejiminin gölgesinde yürütüldüğüne dikkat çekerek, “Böylesi bir süreçte kamu emekçilerinin ekonomik, sosyal, özlük, demokratik haklarına yönelik yapılacak olan toplu sözleşme değil, AKP-Memur Sen satış sözleşmesinin bağıtlanmasıdır” dedi.

Kamu emekçilerinin önündeki en büyük engelin mali ve sosyal hak kayıpları yaşanırken sendikal hak ve özgürlüklerin kullanılamaz hale getiren OHAL rejimi olduğunu belirten Sulkalar, görüşmelerin KESK’in temsiliyetinin engellenerek kamuoyundan gizlenmeye çalışıldığını söyledi. Sulkalar, açıklamada KESK’in taleplerini de bir kez daha hatırlattı.

Sulkalar, OHAL’in derhal kaldırılması, KHK’lerin geri çekilerek ihraç edilen ve açığa alınan tüm kamu emekçilerinin işlerine iadesini ve hak kayıplarının karşılanmasını istedi.