Kılıçdaroğlu: Bu Söylediklerim Miting Alanında Anlatılmaz; Bir Tarafa Yazın - Kozmopolitik

 Kılıçdaroğlu: Bu Söylediklerim Miting Alanında Anlatılmaz; Bir Tarafa Yazın

CHP lideri Malatya'da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, üniversitelerin yeterli bilgiyi üretemediğini söyledi. Üniversite hocalarının atıldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin üretim olmadan gelişmeyeceğinin altını çizerek, "Ne oldu da üniversitelerimiz bilgi üretmeyi kesti? Bilgiyi üretemezseniz katma değer üretemezsiniz. Hâlâ bunun farkında olmayan siyasetçilerimiz var. Bir ülke üretirse beka sorunu olmaz" dedi.

Malatya'da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

"En son planımızın süresi 2018'de doldu"

"Osmanlı İmparatorluğu niye battı? Üretimden koparıldığı için. Devası Osmanlı İmparatorluğu'nun parasını basacak bankası yoktu. Osmanlı bankası yabancılarındı. Bez üretemiyordu. Okuma yazma oranı, erkeklerde yüzde 10, kadınlarda binde 10. Adamlar fabrikalar kurdular, Köroğlu'nun dediği gibi delikli demir icat edildi, mertlik bozuldu. Devlet aklını kullanmayan bir toplumun gelişme şansı yoktur. Devlet aklını planlamayla kullanır. Gidin Hindistan'a Endonezya'ya, Avustralya'ya nereye giderseniz gidin, her devletin bir planlaması vardır. 2019'dayız Türkiye Cumhuriyeti'nin planı var mı? Plan yok. En son planımızın süresi 2018'de doldu. 2023'e kadar, 2071 diyorlar. Plan diyorlar, ne planı, neleri yapacağız 2070'e kadar. Lafla peynir gemisi yürümüyor arkadaşlar.

Dünya o kadar hızlı gelişiyor ki. O gelişime, değişime ayak uyduramazsanız bitti. Türkiye'nin üniversiteleri yeterli bilgi üretiyor mu? Kaçımız İran' üniversitelerinin ürettiği bilgi Türkiye'yi geçti? Ne oldu da üniversitelerimiz bilgi üretmeyi kesti? Bilgiyi üretemezseniz katma değer üretemezsiniz. Hâlâ bunun farkında olmayan siyasetçilerimiz var.

"Bir ülke üretirse beka sorunu olmaz"

"Almanya en dominant ülkesi dünyanın. Neden? Üniversiteleri ayakta. Üniversite hocalarını attık dışarı. Birisi kalkacak farklı bir şey söyleyecek, oturup tartışacağız hangisi doğru, hangisi yanlış diye. Düşünmeyi yasakladılar. Bir kişi düşünecek herkes onu yapacak. Peki yanlış düşünürse ne yapacağız? Bir ülke üretirse beka sorunu olmaz.

"Tarımdan bizi kopardılar, üretimden Türkiye'yi kopardılar. Hayvancılık zaten ayrı... İnsanın içi acıyor. Dünyada marka olan Türk tütünü nerede Allah aşkına.

"Kin tohumları ekmeye kimin hakkı var?"

"Siyaseti getirdik, toplumu ayrıştırmaya başladı. Siyaset hizmet yarışıdır. Neden kavga ediyoruz? Memleket düzlüğe nasıl çıkar, oturur tartışırız, ben onu anlarım. Bu topraklara kin tohumları ekmeye kimin hakkı var? Nasıl oldu da toplum bu kadar büyük bir ayrışmanın içine girdi. İşsizliği önlemenin tek yolu da üretmek. Herkes çalışacak. Herkese göre iş vardır, yeter ki planlama yap.

"Siyaseten karşımda bir kişi ama doğru doğrudur arkadaşlar.