Kılıçdaroğlu CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayını Tarif Etti - Kozmopolitik

 Kılıçdaroğlu CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayını Tarif Etti

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin Cumhurbaşkanı adayıyla ilgili olarak "Partili olmaz, bağımsız olacak" dedi. Kılıçdaroğlu adayı şöyle tarif etti: "Aday, kuvvetler ayrılığına inanacak, tarafsız olacak. Demokratik, özgürlükçü parlamenter sistemi savunacak."dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin cumhurbaşkanı adayıyla ilgili olarak "Partili olmaz, bağımsız olacak" dedi. Kılıçdaroğlu adayı şöyle tarif etti: "Aday, kuvvetler ayrılığına inanacak, tarafsız olacak. Demokratik, özgürlükçü parlamenter sistemi savunacak."

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

- ‘Doğmamış çocuğa don biçilmez’ diye güzel bir sözümüz var. Öteden beri savunduğum düşünce şudur: Demokratik parlamenter sistemi savunuyoruz. Cumhurbaşkanının tarafsız olmasını savunuyoruz, o düşünceye inanan kişinin kazanması en büyük arzumuz.

- İlke olarak cumhurbaşkanı adaylarının tarafsız olması lazım. Cumhurbaşkanı adaylarının yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını sağlaması lazım, ettiği yeminin arkasında durması lazım. Partili cumhurbaşkanı olmaz. Partili cumhurbaşkanı olmaz, doğru bulmuyoruz.

- Bugünden geleceğe yönelik kesin şey söylemek mümkün değil. Aday, kuvvetler ayrılığına inanacak, tarafsız olacak. Demokratik, özgürlükçü parlamenter sistemi savunacak. Budur yani, bu çerçevede elbette bakacağız, toplum kimi arzu ediyor... ‘Böyle olacak’ diye kolaycılığa kaçamam.

- Bir, olay bir sağ sol meselesi değil, Türkiye meselesi. Toplumun geleceği, çocuklarımızın geleceği meselesidir. Olaya sağ sol penceresinden bakarsanız hata yapmış olursunuz. Çağdaş uygarlığı yakalamak için ne gerekiyorsa, demokratik parlamenter sistem, yargı bağımsızlığı, düşünceyi ifade özgürlüğü, kadın erkek eşitliği, din, vicdan özgürlüğü. AKP, bunu alıp sağ sol ekseni üzerinden götürmek istiyor, muhafazakar ve diğerleri üzerinden götürmek istiyor. Nitekim referandumda kimse bu tuzağa düşmedi. Kimse de özel olarak sağ sol ayrımı yapmadı. Demokrasi bileşenleri bir tarafta oldu, totaliter yapı isteyenler de bir tarafta oldu. ‘Evet’ oyu verenlerin içinde demokrasi tutkunları da vardı ama sonucun böyle olduğunu bilmiyorlardı. Bugün referandum olsa ‘hayır’ oyları çok daha fazla çıkacaktır. Yüzde 60 çıkar, ki bugün Erdoğan’ın önündeki sonuçlarda da AKP’nin oyu yüzde 45 gözüküyor. Kan kaybettiklerini biliyorlar. Halka doğruları söylemediklerini biliyorlar.