Kılıçdaroğlu 'Erken Seçim' Sorusuna Böyle Yanıt Verdi - Kozmopolitik

 Kılıçdaroğlu 'Erken Seçim' Sorusuna Böyle Yanıt Verdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu NTV'de Seçime Doğru Özel yayınında Seda Öğretir ve Ahmed Arpat'ın soruları yanıtladı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle oldu:

18 Mart bir ulusun dirilişi. Egemen güçlere karşı savaşı.

Mustafa Kemal'in kendisini gösterdiği savaşlardan birisi. Galip geldikten sonra o dönemin başkenti olan İstanbul kurtulmuştur. Sadece 3 yıl sonra dümşan güçler tek bir mermi atmadan düşman güçleri Dolmabahçe'de demirlemişlerdir.

Atatürk'ün Salih Bozok'a dediği gibi geldikleri gitmişlerdir. Çanakkale'nin her savaşında şehitlerin kanı var.

Orada şehitler dışında düşman askerleri de yatıyor. O dönem düşman olarak gördüğümüz düşman güçlerinin askerleri de yatıyor. Onlar da her yıl dedelerini anıyorlar.

Mustafa Kemal, annelere babalara seslenerek burada ölen evlatlarınız bizim bağrımızda yatıyor diyor. Verdiği insanlık dersidir. Hiç kimseyi ötekileştirmeden bu ülke halkının gösterdiği büyük sevecenliktir.

Hayal ettiğimiz kampanyayı yürütüyoruz. Aday arkadaşlarımız günün 24 saati çalışıyor. Bende elimden geldiğince çalışıyorum. El birliği ile çalışıyoruz. Oturttuğumuz bir strateji var.

SEÇİM ÇALIŞMALARI

Mutfakta yangın var, işssizlik, ciddi bir kriz var. Bunu esas alarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Sorunu nasıl aşacağımızı da anlatmaya çalışıyoruz. Bizim seçim stratejimiz diğer partilerden farklı. İki ayaklı bir seçim çalışması yapıyoruz.

STK'larla, esnaf örgütleriyle toplantılar yapıyoruz. Miting meydanlarında ifade edemediğimiz pek çok veriyi, rakamı karşılıklı düşüncelerimizi paylaşarak dillendiriyoruz.

Bu sorunu onlar da yaşıyorlar. Bu sorunu nasıl aşabiliriz? Anlattığımız zaman karşılıklı güven sorunu çözülüyor.

Belediye başkanlarımızın olmadığı, başkanlığı alabileceğimiz kentlerde mitingler yapıyoruz.

Vatandaşın ayağına gidiyoruz, konuşuyoruz. Köy kahvesine gidiyoruz, kahveye gidiyoruz, küçük mitingler yapıyoruz.

Kanaat önderi pek çok kişiyle iletişim kuruyor. Bunların kendi çevreleri var.

Bizim kadar onların da sorumluluğu var.

Miting meydanlarında zaten ifade ediyoruz. Bizim bütün mitinglerde önce belediye başkanları konuşuyor. Neyi vaat ediyor vatandaşlara, çıkıp konuşmasını yapıyor. Sonra ben konuşuyorum. Eleştirmiyor. Eksiklikleri kendi düşünceleriyle anlatıyor belediye başkan adayları.

YENİ ZELANDA'DAKİ TERÖR SALDIRISI

Yeni Zelanda açıklaması bir bütün. Terör olayını kıladım. Kınanması, lanetlenmesi gerekiyordu. Hristiyan dünyasının da lanetlemesi gerekiyordu. Bu teröristi hangi atmoster oluşturdu bakılması lazım. Kameraya alıyor. Biz bütün terör olaylarını esas alarak engellenmesi lazım. Erdoğan orada parçasını alıyor. 5 dakikasını ver. Vatandaş da öğrensin ne söylediğimi.

Erdoğan ne diyecek işsizlik sorun. Esnaf siftah yapamıyor. Bay Kemal vatandaşın sorununu dillendiriyor. Vatandaş çıkıyor çatıya işsizim intihar edeceğim diyor.

17 yıldır bu ülkeyi yönetiyor. Vatandaşı soğan kuyruğuna soktu. Kızıyor bana. Bunun söylemek zorundayım. Geçen yıl 13 madde ile krizden nasıl çıkılacağını anlattım.

Şunu diyebilirdi: 13 maddede eksiklikler var. Demedi, teröristlikle suçladı.

Çözemez. Siz ekonomiyi damada teslim ediyorsunuz. sonra ülkeyi yönetirim diyorsunuz. Ülke kaosa gidiyor. Ülke freni patlamış kamyon gibi yokuşa sürükleniyor.

Camide insanları katletmesini lanetledim. Terörü yaratan atmosferin dünyada sonlandırmasını istiyorum. Batıyı da eleştirdim. Erdoğan benim konuşmamı miting meydanlarında yayınlasın. İç politikada kullanılacak konu değil. İnsanları nasıl öldürdüğünü kayda alıyor. Tüm dünyanın görmesini istiyor. Erdoğan teröriste yardım ve yataklık yaptı. Kim gösteriyor miting meydanlarında Erdoğan. Erdoğan insanları katletmesini Saray'da seyredebilir m? Torunlarına izlettirebilir mi? Ölen insanlar tertemiz insanlar. İnsanlık mıdır bunu? Erdoğan göstermeseydi bütün kanallar gösteremezdi. Erdoğan teröriste hizmet ediyor. İnsan biraz utanır ya.

Terörist teröristir. Hangi ülkenin vatandaşının olduğunun önemi yok. Masum insanların öldürülmesine dünyanın izin vermemesi lazım. Teröristleri yetiştiren ortamı yok etmemiz lazım. Bunun için dünyanın bütün politikacılarının ve kanaat önderlerinin nefret söyleminde bulunmaması lazım. Nefret söyleminde bulunulursa terör ortamı yaygınlaşır.

HOLLANDA'DAKİ SALDIRI

Hollanda'daki saldırıda ölenlere rahmet, ağır yaralılara şifa diliyoruz. Bu yetmiyor. Benzer olayların bir daha olmaması için oturulup düşünülmesi lazım. Birleşmiş Milletler'in ciddi çalışmalar yapması lazım. Nefret söylemiyle bunlar giderek artar.

Kan davası bile olsa böyle bir saldırı yapamazsınız. Masum insanların öldürülmesini hiçbir vicdan kabul edemez.

SEZAİ TEMELLİ'NİN AÇIKLAMALARI HAKKINDA

Sezai Temelli'nin açıklamalarını gazetelerde okudum. Bir siyasi partinin eş genelbaşkanı bir açıklama yapmış bizi ilgilendirmez. Biz mitingler, toplantılar yapıyoruz. Her seçmenin oyunu istiyoruz. Sadece biz istemiyoruz. Sandıkta ittifak dedik. AK Partili ve milliyetçi seçmenlerin oyunu istiyoruz. Hiçbir oy siyasi partinin tekeli altında değildir. CHP her seçmenin oyuna taliptir. Hükümet vergi alırken vatandaşı ayırıyor mu? Herkes vergi veriyor, herkes oy kullanacak. Bir siyasi parti de herkesin oyuna taliptir. Niye talip olmayalım? Erdoğan Kürtler'in tamamı terörist diyorsa ihanet ediyoruz. Biz 82 milyon kardeşçe, dostça yaşamak istiyoruz. Bayrağına, vatanına bağlıysa nokta.

Sen teröristin katliamını getirip meydanlarda yayınlıyorsun. Zevk alıyorsan Saray'da izle. Hitler döneminde muhalifleri telle boğduruldular. Bunlar Hitlere gösterildi.

Belediye Meclis üyemizdir Antalya'da. Gelmiştir. Vatan haini midir bu? Hakimler karar verir. Ona mı aittir bu yetki? Kendi belediye başkan adayı. İsmini vermek istemiyorum, amcası, kardeşi bir şeyler yapmış. Amcasıi kardeşi yaptıysa suçlu mudur? Bu ülkenin emniyeti, istihbaratı var. Bu adam gelmiş CHP'li olmak istiyorum, CHP'de hizmet etmek istiyorum.

KILIÇDAROĞLU'NDAN ERDOĞAN'A FETTAH TAMİNCE SORUSU

Erdoğan'a şunu sormak istiyorum. Fettah Tamince niye geziyor ortada? 17-25'ten Sonra Fetullah Gülen'e gitti. Bankasya'ya para yatırdı. FETÖ'cü diyorsa yanında. Avukatları niye savunuyor. Hapiste olanlar garibanlar, parası olmayanlar. Niye dokunamıyorlar ona? Bank Asya'nın önünden geçenler hapiste. Gücü kimden alıyor. Onun gücü belediye meclis üyesine mi yetiyor.

Erdoğan İstanbul'da İmamoğlu'na destek verirse çok memnun olurum. Bahçeli Ankara'da Mansur Yavaş'a destek olursa memnun olurum.

Seçim listesinde adı yazan herkes destek verebilir. Seçim listesinde adı varsa, seçmen kimliği varsa gelsinler oyuna talibim.

KILIÇDAROĞLU'NDAN MANSUR YAVAŞ AÇIKLAMASI

Mansur Yavaş hakkında uzun süredir yazılıp çiziliyordu. Kimse ciddiye almadı. Ömer Çelik nasıl önünü kesebilirim diye açıklama yaptı. Saygın bir iş adamı diye çıktı konuştu. Kimse Mansur Yavaş'ı canlı yayınlamadı. Saygın dedikleri adamın çocuk tacizcisi, şizofren olduğu ortaya çıktı. Duvarlara Kürtçe slogan yazanların kimliklerini tespit ettik. AK Partililer. Nasıl Mansur Yavaş'ın önünü keseriz diye. Ahlaksızlık değil mi bu? Arkadan dolanıp çelme takmak, ahlaksızca söylemler eylemler yapmak siyasette olmamalı.

Sizin sorununuz dediler adam hakkında. Niye bizim sorunumuz olsun? Çıkardınız, konuşturdunuz. Sen araştırmadan nasıl konuşturursun.

Mansur Yavaş'a ciddiye almadığım için sormadım. Size bir mektup yazarım tanımadığınız bir insan olarak. İlişki kuruyorsunuz mu denecek? Avukatlık farklı bir meslek. Bilirkişilere, yargıcın önüne gider.

Ciddiye alınacak konular değil. Mansur Yavaş Beypazarı'nda belediye başkanlığı yaptı. Mal varlığını açıkladı. Temiz bir insan.

Cumhurbaşkanından izin alırsam çıkarım diyor. Mehmet Özhaseki Ankara'yı nasıl yönetecek. Televizyona çıkmak için izin alıyor.

İYİ PARTİ İLE İTTİFAK

İYİ Parti de adayları için çalışıyor. Biz de adaylarımız için çalışıyoruz. Bir birliktelik var. Ne kadar tutar ne kadar tutmaz seçim sonucunda göreceğiz.

Demokrasiden yana olanlar ve demokrasiye karşı olanlar ayrıştılar. Koltuk gitmesin diye her türlü iftirayı atanlar, koltuk gitmesin diye uğraşanlar ile demokratik çözüm arayışında olanlar yarışacak.

KILIÇDAROĞLU'NDAN CHP'YE ADAYLIK TEPKİLERİNE YANIT

Bu yarış kırgınlıklara da yol açabiliyor. Seçildikten sonra bütün partililer birlikte çalışıyor. Aday gösterilmediği için ayrılanlar küsenler var. Bir süre sonra barıştırıyoruz. Partiden ayrılmayanlar da var.

Demokrasiden yana olanların oy kullanması lazım. Dünyaya demokrasinin seçildiği mesajının verilmesi lazım. Dünyada baskı olduğu algısı giderek derinleşiyor. Sandığa gitmeme gibi bir lüksümüz yok.

Benim gördüğüm kadarıyla hemen hemen herkes sandığa gidecek.

Seçim çalışmalarımız normal takvimde ilerliyor.

"BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİMİZİN OLDUĞU YERDE ŞİKAYET DUYMAZSINIZ"

Büyükşehir belediyelerimizin olduğu yerde kırsaldan şikayet duymassınız. İzmir'de üreticilerden şikayet duymazsınız. Muğla'da, Tekirdağ'da duymazsınız. Tekirdağ'da meralar gözden geçirildi. Tekirdağ'da okullar yapıldı. MEB'in görevi. Yapıldı, MEB'e teslim edildi. Belediyelerimizde ev hanımları için kreşler yapılır çocuklarını güvenle bırakırlar.

Bizim belediyelerimizin olduğu yerlere diğer beldelerden insanlar nefes almak için gelir.

Hatay Expo'yu aldı.

Erdoğan Hatay'a 6 tane baraj yaptık diyor. Bir ilkeyi 17 yıl yöneten kişi Hatay'a baraj yapmadığını nasıl unutuyor. Biri de demiyor burada inşaat halinde baraj var, 6 tane baraj yok.

Antalya, Adana, Mersin gibi yerler önemlidir.

İstanbul'a başarılı bir belediye başkanını getirdik büyükşehir adayı yaptık. Bursa, Antalya, Adana'da başarılı belediye başkanlarını büyükşehirde aday yaptık.

Başarılı olan belediyelerimiz var. Eskişehir'de eskiden ağaç bile yoktu. Şimdi yemyeşil.

Milletvekili seçimi ile belediye başkanlığı seçimi farklı. Hizmetler güzelse partiye bakılmıyor. O çerçevede oy kullanılıyor. Yılmaz Büyükerşen Eskişehirliler'in gönlünde olan bir insan.

EKONOMİK KRİZ

Geçmişte yeterli çözüm üretemedik. Şimdi her konuda çözüm üreten bir partiyiz. Bunu yaptığınız gün hemen oy olarak dönmüyor. Bunun süreci var.

Sokak ekonomisi çalıştayını yaptık. Yapan bir parti duydunuz mu? Kimisi kağıt topluyor, kestane satıyor... Her gün gördüğümüz siyasi partilerin görmediği insanlar.

Kağıt toplayan bir kadının fotoğrafını paylaştım. Gazetelerde yer aldı. Kaldı. İlginçliği arkasında Erdoğan'ın fotoğrafının olmasıydı. Kıyamet koptu.

21. yüzyılda uçtuk dedikleri Türkiye'deyiz. Halk çöpten kağıt topluyor. Beyler uçtular halk pazardan topluyor.

Türkiye tarımda da sanayide de üretimden koparıldı. Üniversitelerde bilgi üretmekten koparıldı. İran üniversitelerinin ürettiği bilgi sayısı Türkiye'yi neden geçiyor? Ne oldu? Ne oldu da saman ithal eder hala geldik.

2018 de Yunanistan'dan 115 milyon dolarlık pamuk aldık. Aynı Yunanistan'dan 13 milyon dolarlık tütün aldık.

Cumhuriyeti kuranlar pamuk, incir, üzüm sattılar. Elde ettikleri gelirlerle fabrikalar kurdular. Uşak Şeker fabrikası yumurta satılarak kuruldu. Erdoğan'ın Türkiye'sinde fabrika satıyoruz patates, soğan, canlı hayvan alıyoruz. Üretimden koparılan bir Türkiye. Beka sorunu budur.

Yerel yönetimlerde kooperatifler kurduruyoruz. Süt alıyoruz. İzmir herhangi bir evde çocuk doğduğunda fakir zengin ayırt etmeden süt bırakıyoruz. Üretici kazanıyor.

Gelir dengesi sağlanıyor. Kırsaldan kente göç olmuyor. Vatandaş memnun. Aynı zamanda istihdama da katkı sağlanıyor.

Ekrem İmamoğlu, Büyükşehir Belediye başaknı olduğumda 150 bin kişiye istihdam yaratacağım dedi. Binali Bey, istihdam yaratmak belediyelerin işi değil dedi. İmamoğlu, 200 bin kişiye istihdam yaratacağım dedi. Sevgili Binali Bey Ulaştırma Bakanıyken, başbakanken yapmadım. Sonra 180 derece döndün. 500 bin kişi dedin.

Bir kreş 10 kişiye istihdam demek.

Meydan bir kentin enerjisini boşalttığı alandır. Mitingler, gösteriler, kutlamalar yapılır. Kentte yaşayan insanların olmazsa olmazıdır. Kentleri beton ormanına döndürdüler. Sonra kim yaptı dediler. Siz yaptınız, siz bu hale getirdiniz. Sonra İstanbul'a talibiz diyorlar. Bırakın Ekrem İmamoğlu düzeltsin.

"NE YAPMIŞISZ DA ATATÜRK'Ü İSTİSMAR ETMİŞİZ"

Ne yapmışız da Atatürk'ü istismar etmişiz. Atatürk 82 milyonun, bu ülkenin ortak değeri. Atatürk'ü sadece ben değil herkes sevmeli. Bu ülkenin kurucu lideri. Sıradan bir devlet kurucusu değil. Şehitlerin, gazilerin olduğu bir sürecin sonunda.

Tebaa yerine halkı getirdi. Kadın erkek eşitliğini getirdi. Her partide kadınlar var. Seçme seçilme hakkı getirdi. Toplumun her kesimin sahiplenmesi lazım.

Diyanet'i Atatürk kurdu. Sevmiyorsan da saygı duyulması lazım. Oturduğu makamın ağırlığına bak.

Hiçbir yer çantada keklik görmüyoruz. İzmir'li gider oyunu verir. İzmir demokrat, aydın bir kent. Türkiye'nin batıya açılan bir penceresi, Milli Kurtuluş savaşının ilk kurşununun atıldığı yer. Görkemli bir tarihi var. İzmir Ege'dir. İzmir'linin yapacağı her tercih bizim için değerlidir.

ERKEN SEÇİM TARTIŞMALARI HAKKINDA

Adana'yı Mersin'i Bursa'yı halkın iradesiyle alacağız. Bütün baskılara rağmen halk demokrasiye sahip çıktı algısını dünyada güçlendirecektir. Yerel seçim yapıyoruz, cumhurbaşkanı seçmiyoruz. Genel seçim değil. Onlar ne yaparlar bilmiyorum? İnsanlar seçimden yoruldu. Gerginliği yaratan onlar.

Mansur Yavaş'a oy vermeyenler iyi ki bu adam geldi diyecekler. Ayrımcılık yapmadan hizmet vermek. Tekirdağ'da, Eskişehir'de, İzmir'de ayrımcılık yapmadık. Bizde olmayan belediyelerde başkan adaylarından söz alıyorum. Maaşın 2 bin 200 lira olması için. Asgari ücret 2 bin 20 lira.

ERKEN SEÇİM TARTIŞMALARI

Kazandık ertesi gün ne olacak algısında değiliz. Hizmetlerinin görülmesi lazım. 3-4 günde olmaz bunlar. Vatandaş ile güven ortamı oluşacak. Vatandaş seçimden de yoruldu. Neredeyse her yıl bir seçim var ben genel başkan seçildikten sonra. Ülke bu yükü kaldıramaz. Türkiye zaten iyi yönetilmiyor.

Kalkınma planı yok Türkiye'nin. 21'inci yüzyıldayız. Benim bildiğim her ülkenin uzun vadeli kalkınma planı vardır. 2073 yılı diyor. Nedir planın? Ailenin planı vardır. Belediyenin planı vardır. Unutulmuş yok. Yüz günlük planda açıkladılar. Kalkınma planı hazırlanacaktır.

Niye yapmadın. Son 16 yılda Londra'daki bir avuç tefeciye ödenen faiz 149 milyar dolar. İkinci Türkiye kurulur.

SURİYE SORUNU

Suriyelilere 35 milyar dolar verildi. Erdoğan diyor ülkeye yük olmadı. Nasıl yük olmadan verdin? Ben Suriye politkasını eleştirirken kıyamet kopardı. Şimdi besle bakalım 3 buçuk milyon Suriyeliyi. Hatay belediye başkanına bir lira para verdiler mi? Suriye ile masaya oturulması lazım.

Niye Rusya üzerinden konuşuluyor? Ağzın dilin yok mu senin? Savaş bitsin istiyoruz. Niye bir araya gelmiyoruz. Rusya, Fransa, Almanya, İtalya bir araya geldi. Devletler arasında sürekli kavga olmaz. Barışırsın. En çok zararı biz gördük. Şimdi oradan zeytin yağı satın alıyoruz. Patatesi, soğanı oradan alıyoruz. Orada iç savaş var.

PROVOKASYON UYARISI

Provokasyonlara gelmeyin. Her türlü provokasyon yapılıyor. Her türlü provokasyonu yapıp CHP'yi İYİ Parti'yi Saadet Partisi'ni karalayacak. Rehevate kapılmayın diye uyardık.

Bizim belediyelerimiz yoksulları afişe etmiyor. İnsanlarla alay ediyorlar. Varlık kuyruğu olsa sen giderdin oraya vatandaşı sokmazdın.

SEÇİM GÜVENLİĞİ

Örgütlerimizi oluşturduk, pilot uygulamalarımızı yaptık. Barolarla, avukat arkadaşlarla bir araya geliyoruz. Her okulda avukat arkadaşlarımızın bulunmasını arzu ettik. Her partide olmayan güçlü bir bilgisayar altyapımız var.