Kılıçdaroğlu: Gençlerimiz Osmanlı'nın Hangi Koşullarda Battığını Bilecek - Kozmopolitik

 Kılıçdaroğlu: Gençlerimiz Osmanlı'nın Hangi Koşullarda Battığını Bilecek

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin gençlik kolları kongresinde konuştu.

Gençlere hitap eden Kılıçdaroğlu, "Bütün gençlerimiz tarihi, Osmanlı'nın hangi koşullarda battığını iyi bilecek. Geçmişini bilmeyen geleceğini sağlıklı inşa edemez. Bunlar geçmişi bilmediği için geleceği inşa edemiyor" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Atatürk "Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir" der. İlk hedefimiz özgür ve bağımsız Türkiye. İkinci hedef üreten Türkiye." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a hitaben de "Daha düne kadar milliyetçiliği ayakları altına alan bir adam (Erdoğan) şimdi kalkmış milliyetçilik dersi vermeye kalkıyor. Daha düne kadar Irak'ta askerimizin başına çuval geçirildiğinde neredeydiniz" dedi.

Kılıçdaroğlu, Atatürk'ün Bursa Nutku'nu gençlere okuyarak "Bunu odanıza asacaksınız" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşması sürüyor...

ATATÜRK'ÜN BURSA NUTKU
"Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, "Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir" diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek; 'Demek adliyeyi ıslah etmek, rejime göre düzenlemek lazım.' diyecek.

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, "ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir."

İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!"