Kılıçdaroğlu: Her Yerde Sandık Konulacak - Kozmopolitik

 Kılıçdaroğlu: Her Yerde Sandık Konulacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, olağan kurultay sürecinde, mahalle delegesi seçimlerinde bazı yerlerde sandık konulmamasına isyan ederek, “Eğer Türkiye’de ‘adalet’ talebinde bulunuyorsak, o zaman önce kendi içimizde adaleti sağlayacağız. Her yerde sandık konulacak. Sandıktan kim çıkarsa saygı duyacağız” talimatını verdi.

Habertürk’ten Düzgün Karadaş’ın haberine göre, 2018 yılının ocak ayında olağan kurultayını yapmaya hazırlanan CHP’de mahalle delegesi seçimlerinde son viraja girildi. Mahalle delegesi seçimlerinde yaşanan aksaklıklar ve bazı yerlerde sandık kurulmamasına tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti içi demokrasinin işletilmesini istedi.

‘ÖNCE KENDİ İÇİMİZDE ADALETİ SAĞLAYACAĞIZ’
Kılıçdaroğlu, “Bir kişiyi küstürmek yok. Referandumda ‘Hayır’ diyen herkesin CHP’deki demokratik uygulamaları görebilmesi için mahalle delegesi seçimi dahil her aşamada sandık konulacak. Eğer Türkiye’de ‘adalet’ talebinde bulunuyorsak, o zaman önce kendi içimizde adaleti sağlayacağız. Partinin her üyesi istediği yere aday olabilir. Bize düşen görev, hangi birim için seçim yapılırsa yapılsın, sandığın konulmasını ve seçimlerin adil ve şeffaf bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktır. Sandıktan kim çıkarsa saygı duyacağız. Parti içi demokrasi konusunda herkese örnek olacağız. Buna uymayan varsa gereğini yapacağız” uyarısında bulundu.

‘KAVGA EDENLE YOLUMUZU AYIRACAĞIZ’
Kurultay sürecinde parti yönetiminin göstereceği demokratik tavır ve olgunluğa gölge düşürecek kişilerin de çıkabileceğine dikkat çeken CHP Lideri’nin, “Demokratik yarış sonucunda kaybeden gidip kazananın elini kaldıracak. Küsmek, darılmak, kavga etmek yok. Kavga edenlerle yolumuzu ayıracağız. Bizim, kendisi için değil, partisi ve ülkesi için çocuklarının geleceği için mücadele edecek dava adamlarına ihtiyacımız var” dediği belirtildi.

GENÇLİK VE CİNSİYET ‘KOTASI’ UYARISI
Kılıçdaroğlu’nun, çeşitli bahanelerle tüzükteki yüzde 33’lük cinsiyet ve yüzde 10’luk gençlik kotasına uyulmamasının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, delege ve teşkilat seçimlerinde tüzükte belirtilen kotanın gereğinin yerine getirilmesini, daha dinamik, kadın ve gençlerden oluşan bir yapılanmaya gidilmesini istediği de kaydedildi.