Kılıçdaroğlu’ndan ‘İtiraf’: Açıklamam Gençleri Tatmin Etmedi - Kozmopolitik

 Kılıçdaroğlu’ndan ‘İtiraf’: Açıklamam Gençleri Tatmin Etmedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) referandumda mühürsüz zarf ve pusulaların geçerli sayılması kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götüreceklerini belirterek 16 Nisan gecesi yaptığı açıklamanın gençleri tatmin etmediği ‘itiraf etti.’

BBC Türkçe’den Mahmut Hamsici’ye konuşan Kılıçdaroğlu, YSK’ya itiraz başvurularından sonuç alınamaması halinde yapacaklarını “Yapılan değişikliği gayrı meşru sayacağız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi var. Gerekirse olayı oraya kadar götüreceğiz” diye anlattı.

Referandumun ardından pek çok yerde gerçekleştirilen protestoları ‘hak’ diye niteleyen Kılıçdaroğlu, “Yüksek Seçim Kurulu’un aldığı bu karar her kesim tarafından protesto edilmelidir. Protesto etmeye de hakları vardır. Eğer hukukun üstünlüğü kavramı varsa, bu karar çok önemliyse ve bu kavramın evrensel bir değeri varsa hiç kimse bu kavramı yerle bir edemez” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin oy pusulaları ve zarflarda mühürün olmaması halinde seçim iptal edileceğine ilişkin geçmişte karar verdiği dile getiren Kılıçdaroğlu, “Şimdi hangi gerekçeyle Anayasa Mahkemesi kararını değiştirecek? Değiştiremez. Ayrıca zaten Yüksek Seçim Kurulu, parlamentonun iradesinin üstünde bir görüş beyan edemez” dedi.

Parti Meclisi’nde konuyla ilgili yol haritası çizeceklerini kaydeden CHP lideri, referandumun gerçekleştiği 16 Nisan günü yapmış olduğu açıklamanın ‘hafif’ bulunması üzerine, açıklamayı YSK ile sınırlı tuttuklarını belirterek, “Pazar günü yaptığım açıklama gençleri tatmin etmedi. Oysa o açıklama sadece Yüksek Seçim Kurulu kararlarına endekslenen bir açıklamaydı. Yüksek Seçim Kurulu’nun mühürsüz seçim pusulalarını ve zarfları kabul etmesinin yapılan referandumun meşruiyetine gölge düşürdüğünü ve bu karardan dönmesi gerektiğini söylemiştim. Genel olarak referanduma girmemiştim” dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Ona bugün (salı) girdim. Oysa o gençler o akşam benden çok daha heyecanlı bir açıklama bekliyorlardı. Doğru değildi çünkü YSK’yı doğrudan hedef aldık. YSK bizim kararımıza uyup, ‘Evet o gece oylar kabul edilmeyecektir’ diye karar alsaydı bizim meşruiyet tartışması açmamamız halinde ‘Hayır’ çıkarsa, onun da meşruiyeti tartışmalı olacaktı. Biz bütün bu ayrıntıları düşünerek o akşam açıklamanın sadece YSK kararıyla sınırlı tutulmasını istedik. Bugün (Salı) açıklamamızda konunun bütün ayrıntılarına girdik açıklamamızda.”