Kınama Cezası Sonrası Fikri Sağlar'dan İlk Açıklama - Kozmopolitik

 Kınama Cezası Sonrası Fikri Sağlar'dan İlk Açıklama

Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu, Mersin Milletvekili Fikri Sağlar'a kınama cezası verdi. Karar, oy birliğiyle alındı.

Akşam Gazetesi'ne verdiği röportajda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu "tek adam'' olmakla suçlayan CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar Parti Meclisi'nde yapılan oylamayla kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilmişti.

CHP Yüksek Disiplin Kurulu, kararını verdi.

Fikri Sağlar'a, "Parti yararlarını zedeleyici yayın ve propaganda yapmak, parti görevlilerini küçültücü sözler söylemek, yöneticiler hakkında söylentiler çıkarmak'' gerekçeleriyle kınama cezası verildi. Karar, oy birliğiyle alındı.

Bu karar doğrultusunda CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar 1 yıl boyunca parti içi seçilme hakkına sahip olmayacak ve Parti Meclisi üyeliği düşecek.

Fikri Sağlar, Yüksek Disiplin Kurulu'nun aldığı karara ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "YDK Kınama cezası verdi. Karara saygı duymakla birlikte ifade suçlaması nedeniyle böyle bir ceza verilmesini hak etmedim CHP'ye yakışmamıştır. CHP düşünce ve ifade özgürlüğünün güvencesi olmalı. Özgürlüğü önce parti içinde uyguladığını herkese göstermeliydi. Düşünce ve ifade özgürlüğü için ağır bir yaptırım olan ‘Kınama’ cezasının verilmesini kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Verilmiş olan Kınama cezası ile 1 yıl içinde yapılacak Kurultayda seçilme hakkım elimden alınmış ve şimdiki PM üyeliğimde sona ermiştir. Kurultayda beni destekleyen ve PM ye seçilmemi sağlayan CHP’li delegelerimize, parti örgütümüze karşı bir karar olmuştur. Beni PM’ye seçen Kurultay delegelerimize olan sorumluluğum gereği hukuki itiraz hakkımı kullanacağım. Suç ve ceza arasındaki ilişki bizden ya da muhaliftir değerlendirmesiyle kurulursa orada adalet tecelli etmez. Zaman haklı ile haksızı ortaya çıkarır. Unutmayın O an geldiğinde bugünün mağdurları o günün kahramanı olurlar. Biliniz ki Topluma Umut Veremeyenler, Umut Verenlerden Her Zaman Korkmuşlardır! Tek hedefimiz; Kuvvetler ayrımı, demokrasi, hak, özgürlük ve eşitlik için Cumhuriyet Halk Partisi'ni iktidar yapmaktır. Umudu Kaybetmek Yok ! Parlamenter Demokrasiyi, Hakça ve Eşitçe Bölüşen Türkiye’yi, Hep Birlikte, Yeniden İnşa Edeceğiz. Bugüne Kadar Olduğu Gibi Demokrasi ve Cumhuriyet Karşıtı Olan Her Projeye Karşı Duracağız ve Bu Kararlılığımızdan Asla Geri Atmayacağız." dedi.