Kızılırmak'taki Piranaların Türü Belirlendi - Kozmopolitik

 Kızılırmak'taki Piranaların Türü Belirlendi

Sivas'ta Kızılırmak nehrinde son 1 ayda amatör balıkçıların yakaladığı pirana olduğu değerlendirilen balıklardan elde kalan ve incelemeye alınan 1 örneğinin pirananın otçulu olarak bilinen 'Pacu' türü olduğu öğrenildi. Doç.Dr. Ünver balıkların literatürde 'Testis yiyen balık' olarak da yer aldığını belirtip nehre çıplak girilmemesi uyarısı yaptı.

Sivas Gıda, Tarım, Hayvancılık İl Müdürlüğü Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri ve Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesinin yaptığı ortak çalışmada Kızılırmak'ta yakalanan balıklardan incelenmek için alınan birinin türünün pirananın otçulu olarak nitelendirilen 'Pacu' olduğu tespit edildi.

Uzmanların Kızılırmak'ta yaptığı örnekleme çalışması ve amatör balıkçılar tarafından yakalanan balıklardan birinin detaylı incelenmesi yapıldı.

Uzman inceleme ekibinin sorumlusu olan Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Ünver, Kızılırmak'ta bu balık türüne benzer başka bir balık bulamadıklarını ifade etti: "Kızılırmak'ta son 1 ay içerisinde 3 pirana olduğu düşünülen balık bulunmuştu. Bunun üzerine Gıda, Tarım, Hayvancılık İl Müdürlüğü, Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ve üniversite ortaklığında bir çalışma başlattık. Bu balıklar buraya nasıl gelmişler, gerçekten pirana mı değil mi, yoğunluğu nedir bunu bulmak amacıyla. Daha sonra alanda bir örnekleme yaptık, örnekleme sonucunda yakalanan örneklerden balık bulamadık.