KKTC Ekonomisinde Koronavirüs Tedbirleri: Devlet Yöneticilerinin Maaşı Kesiliyor - Kozmopolitik

 KKTC Ekonomisinde Koronavirüs Tedbirleri: Devlet Yöneticilerinin Maaşı Kesiliyor

Vaka sayısı 42'ye yükselen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde koronavirüs'ün yaratacağı ekonomik sıkıntılara karşı ek önlemler açıklandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti koronavirüs ile mücadeleye devam ediyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Ali Pilli son yaptığı açıklamada, tedavisi devam eden hastalar ile yakın temas içinde olan kişilere yapılan testlerin sonucunda 2 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini söylemişti. Tespit edilen son iki kişi ile KKTC'de toplam vaka sayısının 42'ye yükseldiği bildirildi.

Koronavirüs nedeniyle yaşanan ekonomik krize karşı alınan tedbirlere bir yenisi eklendi. Kuzey Kıbrıs Türk CUmhuriyeti koronavirüs salgınından kaynaklanacak ekonomik krize karşı aldığı önlemler kapsamında Başbakan, Bakan ve Milletvekillerinin maaşlarından %56 kesinti yapılacağını duyurdu.

Yapılan açıklamada Başbakan, Bakan ve Milletvekillerinin maaşlarından yapılacak %56 kesintinin dışında kamu çalışanları arasında 5 bin TL’nin üzerinde maaş alanlardan da %25 kesinti olacağı belirtilirken 5 bin TL’nin altındaki maaşlardan kesinti olmayacağı açıklandı.