KKTC Siyasetini Yeniden Doğuş Partisi Lefkoşa İlçe Başkanı Emre Dalgıç İle Konuştuk - Kozmopolitik

 KKTC Siyasetini Yeniden Doğuş Partisi Lefkoşa İlçe Başkanı Emre Dalgıç İle Konuştuk

Kıbrıs siyasetinin yeni yüzü, 7 Ocak 2018 seçimlerinde ise %7 oy alarak meclise 2 milletvekili sokan Yeniden Doğuş Partisi’nin an başarılı olduğu ilçe Lefkoşa’nın genç ve dinamik başkanı Dalgıç ile Kıbrıs siyasetini ve YDP’yi konuştuk.

Emre Dalgıç YDP’nin en yüksek oy oranlarına ulaştığı ve milletvekili çıkararak başarı kazandığı başkent Lefkoşa’nın İlçe Başkanı olarak görev yapıyor. Emre Dalgıç, 2018 seçimlerinde bizzat milletvekili adayı olarak sahada çalışmalarını yürüttü ve KKTC’nin seçim sisteminden dolayı milletvekilliğini kılpayı kaçırdı.

Yoğun siyasi hayatıyla beraber başarılı bir iş hayatı da bulunan Emre Dalgıç, 2018 seçimlerinde az farkla kaçırdığı milletvekilliği için en yakın seçimi büyük bir heyecanla bekliyor. Temmuz ayında yapılacak yerel seçimlere hazırlanılan Emre Dalgıç ile seçim çalışmalarından fırsat bulduğumuz bir arada Kozmopolitik.com.tr Kıbrıs temsilcisi Hüseyin Sırmalı’nın sorularını yanıtladı.

ÖNCELİKLE YDP’Yİ, TANIYABİLİR MİYİZ?
Yeniden Doğuş Partisi bir reform partisidir. 1983'ten beri ülkede kökleşmiş dört parti var. YDP bunlara farklı bir kulvarda reform hamlesi olarak doğmuştur.

Yeniden Doğuş Partisi, ‘‘Vatanım Kıbrıs’’ diyen tüm insanlarımıza doğum yerlerine bakılmaksızın ilgi, saygı ve eşitlik ilkesi gözeten, ülke kimliğini taşıyan her bireyin sorunlarını çözmek ve daha iyi insani üretmek üzere adil, kalıcı ve sürdürülebilir politikalar geliştirme vizyonu olan bir kitle partisidir.

Yeniden Doğuş Partisi olarak 4700 üyemiz var. Yıl sonuna kadar hedefimiz 10.000 üye sayısına ulaşmak. 2018 seçimlerinden önce yaklaşık 2500 üyemiz vardı. Mevcut durum netleşince, partinin barajı geçmesi ile kırılgan yapı ortadan kalkmış oldu ve vatandaşlar kendi istekleriyle ilçe merkezimize gelerek üye oluyorlar.

PARTİYİ TANIDIKTAN SONRA BAŞKENT TEŞKİLATININ BAŞKANI EMRE DALGIÇ’I TANIYABİLİR MİYİZ?
Emre Dalgıç 1983 Antakya doğumludur. Üniversite eğitimi için 2002'de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne geldim. Doğu Akdeniz Üniversitesi mezunuyum. Lisans eğitiminden sonra askeri görevini yapmak üzere Türkiye'ye döndüm. 2009'da tekrar Kıbrıs'a yerleşerek aktif siyaset hayatıma başladım.

PARTİNİN MİLLETVEKİLİ SEÇİLMİŞ GENEL BAŞKANI VE GENEL SEKRETERİ, BUNUNLA BERABER BAŞKENT İLÇE BAŞKANI VE ÇOK SAYIDA ÜST KADEME YÖNETİCİSİNİN TÜRKİYELİ GÖÇMENLERDEN OLUŞTUĞUNU GÖRÜYORUZ. ACABA PARTİNİN ÜYE VE SEÇMEN PROFİLİ DE AYNI PARALELDE TÜRKİYELİ GÖÇMENLERDEN OLUŞTUĞUNU DA SÖYLEYEBİLİR MİYİZ?
Hayır kesinlikle katılmıyorum. 2018 Genel Seçimlerinde milletvekili adaylarımızın %30’u“Kök Kıbrıslı” dediğimiz arkadaşlarımızdan oluşmuştur. Bize bu ithamı yapan diğer partilere baktığımız zaman,zaten kimin ayrımcı, kimin ötekileştirildiğini,kimin sistemin dışında tutulduğunu görebilirsiniz. YDP olarak 50 milletvekili adayımızın 16’sı, altı ilçemizin ilçe başkanının ikisi, dört genel başkan yardımcımızın ikisiKıbrıs'lı Türktür. Biz ötekileştirilenlerin, sistemin dışında tutulanların, bu ülkenin zengin kaynaklarından eşit miktarlarda faydalanamayanların ve biz aynı zamanda Türkiyelilerin değil Türkiyelilerin de partisiyiz. Biz bir kişiyi üye yaparken doğum yerine, memleketine, diline, dinine ya da mezhebine bakmadan partiye faydalı olabilecek kişileri üye yapıyoruz. Bizim asla etnik yapıyla Kıbrıslı-Türkiyeli söylemiyle kaybedecek vaktimiz yoktur.

GELELİM 22 OCAK OLAYLARINA... 22 OCAK’TA AFRİKA GAZETESİNİ PROTESTO OLARAK BAŞLANAN ANCAK CUMHURİYET MECLİSİNİN DAMINA ÇIKMAYA, CUMHURBAŞKANI SAYIN MUSTAFA AKINCI’YA FİZİKİ SALDIRIYA KADAR VARAN OLAYLARIN SONUCUNDA, PROTESTOCULARA EN ÇOK SAHİP ÇIKAN PARTİ OLARAK LANSE EDİLDİNİZ. BAZI İDDİALARA GÖRE DE PARTİNİZ TÜRKİYE’DEN VE AK PARTİ’DEN TALİMATLAR İLE YÖNETİLMEKTE. GENEL BAŞKANINIZ SAYIN ERHAN ARIKLI DA AFRİKA DAVALARI SÜRERKEN VERİLECEK CEZANIN 1975 GÖÇMENLERİNE VE TC CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A VERİLECEK BİR CEZA OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ. ACABA YDP’NİN 22 OCAK OLAYLARINDAKİ DURUŞU VE SINIRLARI NELERDİR?
Protestoculara sahip çıkmadık, biz haksızlığa uğrayan toplulua sahip çıktık. Bundan beş yıl önce Başbakanlığın önünde barbarlık yapanlar, bu ülkeyi yöneten Başbakan'ın binasının kapılarını kırarak içeri girmeye çalışan, taş ve sopalarla bir polise saldırıp %40 görme sahibi olmasına sebep olanlar, hamile polisi yerde tekmeleyenler bir gün dahi içeride tutulmayıp, Güney’in sözcüsü Afrika denen paçavranın camına taş atanlar müebbet ile yargılanıp 6 ay içeri atıldılar. Yeniden Doğuş Partisi haksızlık karşısındasusan dilsiz şeytanlardan olmayacak.

Bizler her daim Anavatan Türkiye'nin yanındayız. Türkiye Cumhuriyeti'nin bürokrasisi ile istişare halinde olmak yönetilmek anlamı taşımamaktadır. Bu ithamı yapanlar bu ülkeye en büyük zararı veren siyasi erklerdi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin stratejik ortağı, en büyük müttefiki ve dostu Türkiye'dir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin başındaki bir insana sahip çıkmak en doğal hakkımızdır. Yeniden Doğuş Partisi Türkiye'nin iç siyaseti ilgilenmeyip müttefik ve garantör devlet çerçevesinde fikir alışverişi yapan, bu ülkenin geleceğinde en kısa sürede söz sahibi olacak olan büyük bir partidir.Mahkeme tarafından devrilen bu ceza sembolik bir cezadır. Bu ceza içeride yatanlar üzerinden Türkiye Cumhuriyeti’ne kesilmiştir, tüm tepkimiz bunadır.

TÜRKİYE’DEKİ SİYASET VE BÜROKRASİYLE BAĞLANTILARINIZ VE GÖRÜŞMELERİNİZ OLDUĞU SÖYLENİYOR. BU KONU HAKKINDA NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Tabi ki ülkemizin meclisinde temsil edilen bir partinin başkent ilçe örgütünün başkanı olarak her siyasi kadar benim de ilişkilerin ve görüşmelerim oluyor. Garantör ve dost ülkemiz Türkiye’nin siyasi erkleri ve bürokrasisi ile istişareye büyük önem veriyoruz.

YİNE 22 OCAK... GENEL SEKRETERİNİZ VE LEFKOŞA MİLLETVEKİLİNİZ SAYIN BERTAN ZAROĞLU’NUN, CTP MİLLETVEKİLİ SAYIN DOĞUŞ DERYA’YA YEMİN TÖRENİNDE BİR MÜDAHALESİ OLMUŞTUR. DOĞUŞ DERYA ÇOK AÇIDAN TARTIŞILAN BİR MİLLETVEKİLİYDİ ANCAK SANIYORUM BERTAN ZAROĞLU’NUN SEÇİLDİKTEN SONRAKİ İCRAATLERİ ONU DA SAYIN DERYA KADAR TARTIŞMALI HALE GETİRDİ. AKABİNDE TORPİL İLE VATANDAŞLIK ALMIŞ OLDUĞU VE İLK SİGORTA YATIRIMININ MİLLETVEKİLLİĞİ OLACAĞI İDDİA EDİLEN BİR KONUMDA ŞU AN KENDİSİ... KONUNUN ASLI NEDİR BİZİ AYDINLATABİLİR MİSİNİZ?
Doğuş Derya her zaman Türkiye cumhuriyeti ve kendi ülkesine hakaretler yağdıran Güney'den aldığı talimatları uygulayan biridir. Ve onun silahşörlüğünü yapan bazı gazeteler bunun fikir özgürlüğü olduğunu savunarak bu söylemleri soft bir hale getiriliyor. Tabii ki biz bunun ne olduğunu bu çetelerin kimlere hizmet ettiğini ve neleri amaçladıkları çok iyi biliyoruz. Milletvekilimiz Bertan Zaroğlu'nun o gazeteyi atması da tamamen özgürce yapılan bir eylemdir.

Bu ülkede Türkiye'deki sanatçılara işadamlarına yatırımcılara Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlık verildi bunlara ses çıkarılmadı ancak Bertan Zaroğlu milletvekili seçilince herkes bunu sorgulamaya başladı. İsteyenler her yola başvurabilir, araştırma yapabilir. her şey yasal çerçevede yapılmıştır.

DÖRTLÜ KOALİSYON KURULDU VE YDP DIŞINDA... BU KOALİSYON HÜKUMETİ YAKLAŞIK 1 AYI DEVİRDİ. KOALİSYON BİLEŞENLERİ VE İLK AYINDAKİ İCRAATLERİ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YDP KOALİSYONDA OLSAYDI NELER FARKLI OLURDU?
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde mevcut bir düzen vardır ve bu düzenin devam ettirilmesi için bu koalisyon kurulmuştur. Yeniden Doğuş Partisi’nin istenmemesi ise bu ülkede yeni bir sistem, yeni bir düzen ve reformlar getirecek oluşu bazı kesimleri rahatsız ettiğinden, Yeniden Doğuş Partisi’ni koalisyon dışında bıraktılar.

Yeniden doğuş Partisi mevcut hükümete güven oyu vererek 100 günlük bir süre tanımıştır.Öncelikle bu ülkenin başına kim gelirse gelsin icraat görmek istiyorsanız bürokrasi denen canavarı yani hizmeti yavaşlatan sistemi kaldırmanız gerekiyor. Mevcut koalisyon hükümeti tamamen bu sistemin devamıdır.

Çünkü ortada hiçbir şekilde reform, yenilik ve vatandaşın hayatını kolaylaştıracak bir şey yoktur. Öyle ki, şu anki Kıbrıs Siyaseti Türkiye'de seksenli yılların zübük siyasetidir. Asgari ücretin 3500 TL olmasını isteyen zihniyet 2300 TL'yi vatandaşa layıkgördü.Bu tamamen popülizmdir. Popülizm siyasete hakim olmaya devam ettiği için erken seçimlerin çok yakın bir zamanda yapılacağından hiçbir şüphemiz yoktur.

YEREL SEÇİMLERE YAKLAŞIK 4 AY KALDI VE PARTİLER ADAYLARINI BELİRLEMEK İÇİN ÇALIŞMALAR YAPMAKTA. UBP MEVCUT BAŞKANLARI İLE YOLA DEVAM EDERKEN DİĞER PARTİLER DE ADAYLARINI BELİRLEMEK İÇİN YOKLAMA YAPMAKTA. YDP’NİN ÇALIŞMALARI NASIL GİDİYOR? LEFKOŞA TÜRK BELEDİYESİ İÇİN ESNAF VE ZANAATKARLAR MERKEZ BİRLİĞİ BAŞKANI KEMAL ALTUNCUOĞLU’NU ADAY GÖSTERDİNİZ. ADAYINIZIN MEVCUT BAŞKAN KARŞISINDAKİ ŞANSINI NASIL GÖRÜYORSUNUZ?
Yeniden Doğuş Partisi hiçbir partiye destek vermeyecektir. şu anda aday adaylarımız her bölgede çalışmalarına devam etmektedir.Önümüzdeki günlerde adaylarımız kamuoyuyla paylaşılacağız. Cesaret zaferi, belirsizlik tehlikeyi, korkaklık yenilgiyi getirir. YDP olarak kurulduğumuz ilk günden beri bize psikolojik saldırıda bulunanlar, bu partinin zaferini en kısa zamanda geleceklerdi.

LTB Belediye Başkan Adayımız Kemal Altuncuoğlu ise halk içinde takip edilen ve konuşulan, geçmiş başarılarıyla Lefkoşa’ya vizyon katabilecek bir adayımızdır. Kendisine güveniyoruz. Seçimlerde LTB’yi kazanarak iktidar yürüyüşümüzü büyüteceğimize olan inancımız tamdır.

KKTC VE GÜNEY KIBRIS ARASINDA BİR DİZİ MÜZAKERELER DEVAM ETMEKTEDİR. 16 NİSANDA İKİ LİDER TEKRAR BULUŞACAKTIR. BU KONU HAKKINDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? PARTİNİZİN BİRLEŞME VE DIŞ POLİTİKA ÇALIŞMALARINDA HANGİ SÜRECİ DİKKATE ALMAKTADIR?
Öncelikle tamamen bir belirsizlik politikası yaratılmak isteniyor. Bunun ana kaynağı Güney Kıbrıs hükümeti ve Kıbrıs’ta Türk varlığına karşı olanlardır. Belirsizlik politikası yaratılarak hem yabancı yatırımcının KKTC’ye, hem de adanın birleşmesi halinde yatırımı heba olma ihtimali gören Türk yatırımcının ülkeye hizmet etmesi önlenmek istiyor. Dikkat ederseniz Kuzey Kıbrıs’a ne zaman büyük yatırımlar söz konusu olsa bu birleşme zırvalığı gündeme getiriliyor. Mevcut Cumhurbaşkanımızın bu konuda çok dikkatli olması gerekir. Biz YDP olarak tüm iyi niyetimizle endişelerimizi iletiyoruz. Bizim için tek yol bağımsız bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetidir. Bu konuda dünyada tanınmayan diğer ülkeleri incelersek; Tayvan, Kosova, Nahçıvan örneklerini görebiliriz. Özellikle vizyonumuz açısından tüm bu ülkeler arasından Tayvan’ı örnek alıyoruz. Dünya ticareti ve sanayisinde eğer hala tanınmamış bir ülke olarak Tayvan söz sahibi olabiliyorsa, elbette KKTC de kendi yapısına en uygun modelle aynı başarıyı yakalayabilir. Parti istişare kurulumuzun en önemli çalışmalarından biri de bu husustur.

SON OLARAK ÖNÜMÜZDEKİ YEREL SEÇİMLERDE HERHANGİ BİR ADAYLIĞINIZ MEVCUT MUDUR?
Öncelikle adaylığımın olmadığını söyleyebilirim. Ancak ilçe başkanı ve partinin bir üyesi olarak gerek ilçemde, gerekse tüm ülkemizde çalışmalarda adaydan daha fazla efor sarfedeceğim. Bu seçimlerden sonra dinamik bir örgüt çalışması ile erken olacağına inandığımız genel seçimlere hazırlanacağız. Ben vizyonunu YDP’nin iktidar olduğu bir KKTC olarak belierlemiş bir siyasetçiyim. Bu gün görevim Lefkoşa İlçe Başkanlığı’dır. Yarın ne olur bilemeyiz. Tabi ki benim de siyasi hedeflerim var ancak ülkemin ve partimin geleceğinden önce gelen siyasi hırslarım yoktur.