Komünizm Düşmanlığı Bunu da Yaptırdı: Ukrayna, Lenin’in Tüm Heykellerini Söktü - Kozmopolitik

 Komünizm Düşmanlığı  Bunu da Yaptırdı: Ukrayna,  Lenin’in Tüm Heykellerini Söktü

Ukrayna Ulusal Hafıza Enstitüsü Başkanı Vladimir Vyatroviç, Marksist-Leninist ideolojinin fikirsel önderi, Ekim Devrimi'nin lideri ve Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir İlyiç Lenin’in ülkedeki tüm heykellerinin söküldüğünü söyledi.

Sovyetler Birliği sembolleri ve Lenin’e karşı adeta ‘alerjisi gelişen’ Ukrayna, ‘komünizmden arındırma’ yasası kapsamında yürüttüğü çalışmalarla ‘büyük bir başarıya’ imza attı. Ülkedeki sokak ve meydanlarda bulunan Sovyetler Birliği lideri Vladimir Lenin heykellerinin tamamı kaldırıldı.

Liga dergisine konuşan Ukrayna Ulusal Hafıza Enstitüsü Başkanı Vladimir Vyatroviç “Şimdiye kadar 1320’si Lenin heykeli, 2389 anıt kaldırıldı. Bildiğimiz kadarıyla Ukrayna kontrolündeki kentlerde Lenin heykeli kalmadı” dedi.

GÖRDÜĞÜMÜZ TÜM ‘LENİNLERİ’ KALDIRIRIZ’

Vyatroviç, 'Lenin’i hiçbir yerde bırakmayacaklarını da şu sözlerle gözler önüne serdi: “Ülkedeki köy ve kuruluşlarda hâlâ Lenin heykelleri kalmış olabilir. Görürsek, onları da sökebiliriz.”

Alçıdan yapılmış anıtların hiçbir değeri olmadığını ileri süren Vyatroviç, bronz heykellerin eritilebileceğini veya müzelere gönderilebileceğini, Kiev’de de heykellerin sergileneceği ‘SSCB’nin anıtsal propagandası’ isimli bir müzenin açılabileceğini de belirtti.