Korona Salgını İle SARS/MERS Salgınları Arasında Ne Fark Bulunmakta? - Kozmopolitik

 Korona Salgını İle SARS/MERS Salgınları Arasında Ne Fark Bulunmakta?

Son zamanlarda COVID-19 pandemisi üzerine yaptığı bilgilendirici paylaşımlarla dikkat çeken Çağhan Kızıl ile Kozmopolitik.com.tr’nin sorularını yanıtladı.

Peki, Çağhan Kızıl kimdir?
Çağhan Kızıl
, Alman Helmholtz Derneği Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi'nde ve TU Dresden'de Moleküler ve Hücresel Biyomühendislik Merkezi'nde Helmholtz araştırma grubuna liderlik eden Nörobilimci ve Genetikçidir.

Pek çok alanda meraklı ve üretken birisidir. Zonguldak ve Kocaeli’nde geçen ortaöğretim, ODTÜ’de geçen üniversite ve Almanya'da geçen lisansüstü eğitimi boyunca sosyal ve siyasal alanda oldukça faal olmuştur. Bu yıllar boyunca pek çok farklı dergide, ekonomiden siyaset bilimine kadar farklı konularda yazıları yayınlanmıştır.

Epilepsi ve Alzheimer üzerine etkin çalışmaları bulunmaktadır.

2- Korona salgını ile SARS/MERS salgınları arasında ne gibi farklar bulunmaktadır?

Sars ve mers salgınları çok daha az bir alana yayılmıştı bunun nedenleri çok farklı tabii ki ama en önemli nedeninin diğer iki salgının daha çok öldürücülüğe sahip olması ve dolayısıyla semptomlarında bu oranda daha hızlı ve daha şiddetli şekilde ortaya çıkması dolayısıyla seyahatin bu durumda gerçekleşmemesi çünkü biliyoruz ki sars cov2 de covid-19 da enfeksiyona sahip olan virüsü vücudunda barındıran fakat semptom göstermeyen ya da semptomları henüz göstermemiş olan bu iki grubun rahat bir şekilde hareket edebilmesi ve virüsü başka insanlara bulaştırabilmesi aslında birazda yaygınlığın fazla olmasının sebebi bu öldürücülük oranı da sars cov2'nin önceki sars, mers'e göre daha düşük. Bu düşük olma oranı ve semptom göstermeyen insanlarında büyük ihtimalle daha fazla olması önceki salgınlara göre yayılımı artıran bir husus. Sosyal yaşamında çok fazla olması ve Avrupa ve Amerika’ya da bu virüsün yayılmış olması o sosyal yaşam dinamikleriyle de birleşince yaygınlığı artırdı.