Koronavirüs 10 Mart'tan Önce Mi Türkiye'ye Girdi? - Kozmopolitik

 Koronavirüs 10 Mart'tan Önce Mi Türkiye'ye Girdi?

Son zamanlarda COVID-19 pandemisi üzerine yaptığı bilgilendirici paylaşımlarla dikkat çeken Çağhan Kızıl ile Kozmopolitik.com.tr’nin sorularını yanıtladı.

Peki, Çağhan Kızıl kimdir?
Çağhan Kızıl
, Alman Helmholtz Derneği Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi'nde ve TU Dresden'de Moleküler ve Hücresel Biyomühendislik Merkezi'nde Helmholtz araştırma grubuna liderlik eden Nörobilimci ve Genetikçidir.

Pek çok alanda meraklı ve üretken birisidir. Zonguldak ve Kocaeli’nde geçen ortaöğretim, ODTÜ’de geçen üniversite ve Almanya'da geçen lisansüstü eğitimi boyunca sosyal ve siyasal alanda oldukça faal olmuştur. Bu yıllar boyunca pek çok farklı dergide, ekonomiden siyaset bilimine kadar farklı konularda yazıları yayınlanmıştır.

Epilepsi ve Alzheimer üzerine etkin çalışmaları bulunmaktadır.

7- Ülkemize baktığımızda pek çok spekülasyon mevcut. Bunlardan biri de hastalığın 10 Mart’tan önce ülkeye girişinin olabileceği yönünde. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Spekülasyonlar 10 Mart'tan önce ülkeye gelmiş olabileceği büyük ihtimalle, çünkü yapılan çalışmalar şunu gösteriyor; Çin’de ilk vakanın çıkması 31 ya da 30 Aralık olarak söylendi fakat yapılan projeksiyonlara göre daha önceden de gelen vakalar olduğu söyleniyor. İtalya'da yapılan bir çalışmaya göre yine ilk gelişi biliyorsun 1 Ocak olabilir ve ilk vakanın COVID-19 tanı vakasının konması 20 Şubat arada COVID19'a yakalanan belki yaşamını kaybeden, zatürre geçiren insanlar var fakat buna tanı konulamıyor. Çünkü bunun bir hastalık olduğu daha belli değil. Bu nedenle Türkiye'de de benzer bir durum yaşanmış olabilir yani bir karanlık periyot var hastalıklardan önce yaklaşık bir- bir buçuk ay gibi süren ve oradan sonra ortaya çıkan bir durum var. Bu neredeyse her yerde böyle İtalya'da, Çin'de, Amerika'da bakıyorsunuz belki Almanya'da da bu şekilde. Dolayısıyla Türkiye'de yani ilk vakanın 10-11 Mart gibi açıklanması bu vakaların o zaman girdiğinin o zaman başladığının anlamına gelmiyor, çok daha önce girmiş olduğunu söyleyebiliriz bilimsel olarak. Ayrıca zaten yurtdışı, yurtdışı teması bağlantısı çok kuruldu; fakat bu sadece bir tanı kriteri olmamalıydı hastalığın kendi semptomları ve tomografi sonuçları da ve olabildiğince işte bu yüzden test yapılmalıydı ilk aşamadan itibaren çok fazla ve gerçekten toplumda COVID19 salgını çok daha önce başlamış mı diye bakılmalıydı. Bilimsel verilere baktığımızda tüm ülkelere salgın başlamadan önce, daha önceleri ise bir an önce girmiş durumda Türkiye'de bundan azade değil.