Kurultayda Konuşan İki HDP'li Vekil Hakkında Soruşturma - Kozmopolitik

 Kurultayda Konuşan İki HDP'li Vekil Hakkında Soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Zeytin Dalı' operasyonuna ilişkin HDP Kongresi'ndeki açıklamaları nedeniyle HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP 3. Olağan Büyük Kongresinde "Zeytin Dalı" harekatına ilişkin söylemler nedeniyle HDP'li milletvekilleri Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, "Ankara'da gerçekleştirilen HDP 3. Olağan Büyük Kongresinde bölücü terör örgütü liderinin posterinin açılması, TSK tarafından terör örgütlerine yönelik olarak uluslararası hukuk çerçevesinde ve meşru bir şekilde icra edilen Zeytin Dalı Harekatı'nın sivil Kürt halkına yönelik gösterilmeye çalışılması ile terör örgütü liderini övücü ve örgüt propagandası niteliğindeki açıklamaları nedeniyle terör örgütü propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek ve suçu ve suçluyu övme suçlarından dolayı milletvekilleri Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır" denildi.