Laikliği Savunanlar Aylar Sonra Tahliye Oldu - Kozmopolitik

 Laikliği Savunanlar Aylar Sonra Tahliye Oldu

Ortaköy Reina'daki terör saldırısının ardından yaptıkları “laiklik” konuşması nedeniyle tutuklanan Halkevleri üyeleri Hamit Dışkaya ve Ayşegül Başar ilk duruşmada tahliye edildi.

OdaTv'deki habere göre; Ortaköy Reina'daki terör saldırısının ardından Okmeydanı'nda bir kahvehanede yaptıkları “laiklik” konuşması nedeniyle 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme' suçundan tutuklanan Halkevleri üyeleri Hamit Dışkaya ve Ayşegül Başar ilk duruşmada tahliye edildi.

İstanbul 36. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmada sanıkları 24 avukat temsil etti. CHP Milletvekili Onursal Adıgüzel, DİSK, Halkevleri ve bazı STK temsilcileri de destek olmak için duruşmayı izledi.

İlk olarak savunma yapan Ayşegül Başar, "Ben Hakevleri üyesiyim. Reina saldırısını gerçekleştiren IŞİD adlı terör örgütü yeni yılı kutlayanları düşmanca hedef göstermiş ve saldırıyı gerçekleştirmişti. Saldırgan da henüz yakalanmamıştı. Tehditin halen devam ettiğini düşünerek bir farkındalık yaratmaya çalıştık. Ben, Ergin ve Hikmetcan söz konusu cafeye gittik. Ergin o an içinden geldiği gibi konuştu. Sanıklardan Hamit Dışkaya tesadüfen kahvehanede bulunuyordu. Zaten konuşmanın içeriğine bakılırsa herhangi bir şiddet çağrısı yoktur. Bu nedenle üzerime atılı suçu kabul etmiyorum" diye konuştu.

'GÖRÜNTÜYE GİRDİĞİM İÇİN TUTUKLANDIM'
Diğer tutuklu sanık Hamit Dışkaya da, 51 yıldır aynı kahvehaneye gittiğini belirterek, "Olay günü 3 tane genç geldi ve söz konusu konuşmayı yaptı. O konuşmadan hiç bir şekilde rahatsız olmadım. O konuşma yapılırken görüntüye ben de girdiğim için tutuklandım. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

Ara kararını veren mahkeme, sanıkların üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, TCK'da ön görülen cezanın alt ve üst sınırı, delillerin toplanmış olmasını dikkate alarak tahliyelerine karar verdi. Mahkeme firari sanıklar Ergin Çavik ile Hikmetcan Çeliker hakkında çıkarılan zorla getirilme kararının beklenmesine hükmederek duruşmayı erteledi.