Maçka Parkı’nda Eşcinsel Çifte Saldırı - Kozmopolitik

 Maçka Parkı’nda Eşcinsel Çifte Saldırı

Eşcinsel bir çift, İstanbul'da bulunan Maçka Parkı’nda 25 Mayıs akşamı güvenliklerin saldırısına uğradı.

KaosGL'de yer alan habere göre; Saldırıya uğrayanlardan birinin anlatımına göre;“25 Mayıs akşamı Maçka Parkı’nda bir köşede erkek arkadaşımla öpüşürken birinin ‘N’apıyorsunuz orada?!’ diye seslendiğini duyduk. Arkamızı döndüğümüzde köpekli bir güvenlik görevlisi gördük.”

“Ben görevlinin gey bir çift görmekten rahatsız olduğunu anladım ve sorun çıkartmamak için ‘Gidiyoruz şimdi’ dedim ve toparlanmaya başladım. Görevli ‘Beklesenize biraz’ dedi. Bunun üzerine arkadaşım ‘Niye bekliyoruz, yanlış bir şey yapmadık ki’ dediğinde görevli yanındaki telsiz ile üç görevliyi daha bulunduğumuz yere çağırdı.”

“Etrafımızı insanların görmesi zor bir yerde dört görevli sarmış oldu. Güvenliklerden biri ‘Hepimizi niye çağırdın? Dikkat çekeceğiz’ dedi. Bizi orada tutan görevli diğerlerine ‘Bu gençler öpüşüyordu’ dedi. Bunu duyan diğer görevlilerden biri bana tokat, arkadaşıma da tekme attı. ‘Bir daha görmeyeyim sizi burada, pezevenkler!’ diye bağırdı. Köpekli güvenlik görevlisi arkamızdan gelmeye devam etti.”

“Kanunen suç olmayan bir eylem yüzünden hem ben hem arkadaşım Maçka Parkı gibi özellikle LGBTİ’ler ve özgürlükçü kesimler için buluşma noktası olan bir yerde sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldık. Şiddet uygulayan güvenlik görevlileri böyle bir yetkileri olmadığını bildikleri için özellikle etraftaki insanların dikkatini çekmeden o köşede keyfi hareket ettiler.”

Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü olayın takipçisi olduğunu, Maçka Parkı’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı güvenlik görevlisinin yargılanması için saldırıya uğrayan çiftin yanında olduğunu duyurdu.