Makbule'nin İlk İmzası Tam 4 Saat Sürdü - Kozmopolitik

 Makbule'nin İlk İmzası Tam 4 Saat Sürdü

Okurlarıyla ilk kez buluşan Cengiz'e ilgi büyüktü...

Gazeteci Makbule Cengiz, Kırmızı Kedi Yayınevi'nden çıkan "Üzgünüm, Yazmak Zorundaydım!" kitabı için ilk imza gününde okurlarıyla buluştu. Çıktığı günden bu yana çok konuşulan ve büyük ilgi gören kitabın ilk imza gününe de katılım fazlaydı. Cengiz 4 saat boyunca kitabını imzaladı.

Kırmızı Kedi Beşiktaş'ta düzenlenen etkinliğe Cengiz’in dostları ve okurları katıldı.

Makbule Cengiz'i ilk imzasında yalnız bırakmayanlar arasında Soner Yalçın'dan Yalçın Bayer'e Mine Kırıkkanat'a kadar çok sayıda gazeteci de vardı. Yalçın Bayer attığı bir tweetle Cengiz'e gösterilen yoğun ilgiye dikkat çekti. Bayer; "Makbule Cengiz, 'Üzgünüm, Yazmak Zorundayım' kitabında Halk Tv'yi yazmış, Beşiktaş'ta 'Kırmızıkedi'de imza kuyruğu 3 saattir sürüyor,ilginç." dedi.

Hayır için yürüttüğü kampanya dolayısıyla imza gününe katılamayan Süheyl Batum'un ekip arkadaşları aracılığıyla Cengiz'den imza alması da dikkat çekti. Süheyl Batum attığı bir tweetle Cengiz tarafından imzalanan kitabı paylaştı ve "Üzgünüm, Eskişehir'de olmak zorundaydım ama imzalı kitabını aldım. Çok teşekkür ederim :)" notunu düştü.

Etkinlikte konuşma yapan Cengiz “Bu kitabı sizlerle paylaşmaktan çok büyük heyecan ve mutluluk duyuyorum. Buradaki herkesin zor zamanlarda bana destek olmuşluğu, elimi tutmuşluğu var. Bu kitap “Üzgünüm, Yazmak Zorundaydım!" adını taşıyor. Hikayemi anlatıyorum size. Aslında kendi hikayemden yola çıkarak Türkiye’deki medyanın siyaset birleşiminin ne hale geldiğini, bütün o kirliliği anlatıyor. Bu kitap bir kızgınlıkla yazılmadı bunu vurgulamak istiyorum. İki senelik bir zamanda hazırlandı bu kitap” ifadelerini kullandı.

“GERÇEK DOSTLARIMI GÖRDÜM”
Kitaptaki en büyük kısmın Gezi’ye ayrıldığını belirten Cengiz “Bu kitapta en çok direnenler var. Galiba bu kitap daha çok direnenlerin hikayesi. Çünkü ben hala direniyorum. Her türlü haksızlığa karşı içerideki ve dışarıdaki direniyorum. Bu 2 senelik zaman sarfında en çok Lenin’in bir sözü vardır onu hissettim. ‘Yenilgi yıllarının iyi bir okul olduğunu’ söyler Lenin, gerçekten ben yenilgi yıllarının ne kadar iyi bir okul olduğunu da gördüm ve gerçek dostlarımı da gördüm.” diye konuştu.

HEPKON'A ve YALÇIN'A TEŞEKKÜR
Geçtiğimizde günlerde saldırıya uğrayan Kırmızı Kedi Kitabevinin sahibi Haluk Hepkon'a da teşekkür eden Cengiz; "O benim için zor günlerin cesur yayıncısıdır. Editörlüğümü yapma inceliğini de gösteren Haluk Hepkon'a çok teşekkür ederim. Dostluğu, abiliği, desteği çok kıymetli benim için." dedi.

Soner Yalçın’a da teşekkür eden Cengiz “Dostlarımızın sessizliği olurken, o bir an bile elimizi bırakmadı. Biz Soner Yalçın’ın cezaevinde yetiştirdiği kırıldıkça çoğalan sardunyalarıyız” dedi.
Kitap için oluşturulan imza sırası 4 saat sürerken, Cengiz herkesle yakından ilgilendi, okurlarıyla sohbet edip fotoğraf çektirdi.