Meram Belediyesi'nden mühürlenen Fenerbançeliler Derneği açıklaması - Kozmopolitik

 Meram Belediyesi'nden mühürlenen Fenerbançeliler Derneği açıklaması

Konya Fenerbahçeliler Derneği, derneğe ait 'Meram Park Cafe' adlı işyerinin açılışını gerçekleştirdi. Açılışa, Fenerbahçe Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Mahmut Uslu, Dernek Başkanı Bülent Kaşdoğan ve dernek üyeleri katıldı. Dernek Başkanı Kaşdoğan, işyerinin bir bölümünün Meram Belediyesi tarafından mühürlenmesine tepki gösterdi.

Kaşdoğan'ın tepkisi ardından Meram Belediyesi bugün, işyerinin bir bölümünde ruhsatsız yapının tespit edilmesinden dolayı mühür vurulduğunu belirtti. Meram Belediyesi, belediyeye ait Yapı Kontrol Müdürlüğü'nün 15 Şubat 2016 tarihinde derneğe ait işyerinde imar mevzuatına aykırı olarak 602.39 metrekare ruhsatsız ek yapı tespit edildiğini ve aynı tarihte ilave yapının mühürlendiği belirtildi. Bir ay sonra ise yapılan kontrolde ise ruhsatsız ilave yapının inşaatına devam edildiğinin tespit edildiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"15.03.2016 tarihinde ise önceden tutanakla tespiti yapılan ruhsatsız ilave yapının inşasına devam edildiği tespit edilerek, Meram Belediyesi ekiplerimiz tarafından yapı tatil zaptı tanzim edilmiştir. Meram Belediyesi Encümeni'nin 30.03.2016 tarihli kararı ile 602,39 metrekare ruhsatsız ilave yapı inşa eden Konya Fenerbahçeliler Derneği'ne 3194 Sayılı İmar Kanunu'nun 42. Maddesi'ne göre idari para cezası verilmiştir. 5 bin 237 Sayılı TCK'nın 184. maddesi uyarınca 06.04.2016 tarihli yazı ile Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'na ruhsatsız ilave yapı hakkında suç duyurusunda bulunulmuş olup, Başsavcılık nezdinde işlemler devam etmektedir."

Meram Belediyesi, hukuki süreç devam etmesine rağmen inşaatın devam edilip, işyerinin açılma aşamasına geldiği için geçen 19 Nisan günü yeniden mühürlendiği belirtildi. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Söz konusu dernek yöneticileri Fenerbahçe marka değerinin ardına saklanarak, kamuoyunda infial yaratmak maksadıyla meseleyi kanuni zeminden saptırarak adeta devletin kurumları ve hukuk düzeni aleyhine bir güç gösterisine dönüştürmüşlerdir. Meram'ın yeşil dokusunun korunması amacıyla doğal sit alanında yer alan ve yapılaşmanın kısıtlandığı bu bölgede belediyemiz tarafından hiçbir şahsi nedene dayanmaksızın, hiçbir spor kulübünü ve camiayı hedef almaksızın tamamen kanunların gerekleri, usul ve esasları çerçevesinde yürütülen bir cezai işlemin Türkiye gündeminde yer alan paralel örgüt soruşturmasıyla ilişkilendirilmesi en hafif deyimle büyük bir aymazlıktır."

KONYA, (DHA)