Merkel: Ülkemizde Gazeteci Tutuklanmıyor - Kozmopolitik

 Merkel: Ülkemizde Gazeteci Tutuklanmıyor

Başbakan Angela Merkel yaptığı açıklamada, "Şunu açık bir biçimde ifade etmek istiyorum. Her Türk vatandaşı ülkemize seyahat edebilir" dedi. Almanya Başbakanı "Bizim ülkemizde hiçbir gazeteci tutuklanmıyor, hiçbir gazeteci gözaltına alınmıyor, ülkemizde fikir özgürlüğü ve hukuk devleti ilkeleri geçerli. Biz de bundan gurur duyuyoruz" dedi.

Deutsche Welle Türkçe'nin aktardığına göre, Türkiye Dışişleri Bakanlığı cumartesi günü yaptığı bir açıklamada "Almanya Federal Cumhuriyeti'ne İlişkin Seyahat Uyarısı" başlıklı açıklama ile Almanya'da yaşayan ve Almanya'ya gidecek olan vatandaşları uyarmıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı yayınladı açıklamasında, "Almanya'da siyasi liderlerin seçim kampanyalarını Türkiye karşıtlığı ve Türkiye'nin AB üyeliğini engelleme temelleri üzerine kurduğu" söylenirken, Almanya'da siyasi atmosferin "bir süredir giderek artan şekilde aşırı sağ ve hatta ırkçı söylemin etkisi altında" kaldığı söyleniyor.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın uyarısında Alman makamlarının Türklerin yaşadığı mahallelerde çıkan yangınların sebeplerine "kararlılıkla" gitmemekle ve Türk vatandaşlarına havalimanlarında keyfi uygulama ile suçlanıyor. Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü davasının da değinildiği açıklamada, konuyla ilgili olarak adaletin "halen yerine gelmediği" söyleniyor.

Açıklamada ayrıca Almanya terör örgütlerine kucak açtığı söylenirken "PKK ve FETÖ mensubu olduğu bilinen çok sayıda terörist Almanya'da barınmakta ve bu ülkenin sokaklarında serbestçe gezen teröristlerin yaptığı faaliyetlere göz yumulmaktadır" açıklamalarına yer veriliyor.