Metal İşçisi Grev Yasağını Tanımadı - Kozmopolitik

 Metal İşçisi Grev Yasağını Tanımadı

Gebze’de EMİS kapsamında olmayan fabrikalarda çalışan 6 bine yakın işçi de dayanışma eylemi yaptı.

Grevleri yasaklanan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler üretimi fiili olarak durdurdu. Sendikanın örgütlü olduğu diğer fabrikalardan işçiler de destekledi.

Evrensel'de yer alan habere göre; grevleri yasaklanan EMİS kapsamındaki fabrikaların işçileri, dün fabrikalarına geri döndü ancak üretim yapmadı. Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu diğer fabrikalarda da bildiri okunarak ve 1 saate varan iş bırakma eylemleriyle grev yasaklarına tepki gösterildi. Yapılan açıklamalarda grev hakkı olmadan toplusözleşmenin anlamsız olduğu belirtilerek, grev ve toplu sözleşme hakkı için tüm işçilere dayanışma ve birlikte mücadele çağrısı yapıldı.

Gebze’de EMİS sözleşmesi kapsamında bulunan General Elektrik işçileri, 24.00-08-00 vardiyasında fabrikaya geldi. İşçiler grev yasağına karşı, sözleşmenin talepleri doğrultusunda imzalanması için işbaşı yapmayarak şalteri indirdi. 08.00-16.00 vardiyası işçileri de üretimi durdurarak tezgahlarının başında bekleyişe geçti. Schneider Enerji işçileri de gece vardiyasından itibaren üretimi durdurdu. İş bırakma eylemi diğer vardiyalarda da sürdü.

Schneider Elektrik İzmir ve Manisa fabrikalarının işçileri de sözleşme talep ettikleri şekilde sonuçlanana kadar üretim yapmayacaklarını duyurdu. Tezgahlarının başına geçen işçiler makineleri çalıştırmadı. İşçilerin verdiği bilgilere göre, şefler bantları gezerek görüntü kaydı alırken, işçiler geri adım atmayacaklarını söyledi.