Mevlüt Çavuşoğlu'ndan 'Adil Öksüz' Açıklaması - Kozmopolitik

 Mevlüt Çavuşoğlu'ndan 'Adil Öksüz' Açıklaması

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Adil Öksüz ile ilgili, "Henüz bulunmuş değil. Değişik dedikodular çıkıyor, ABD'de olduğu da söyleniyor" dedi.

Anadolu Ajansı'nın Adil Öksüz'ün Almanya’nın başkenti Berlin'de bir evde saklandığını öne sürdüğü haberinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Habertürk TV'ye konu ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iddia ile ilgili değişik dedikoduların olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, "Adil Öksüz konusu AA'ya yapılan bir ihbar. Almanya'daki yetkililerin evine gittiği bir olay değil. Biz Adil Öksüz dahil tüm FETÖ'cülerin peşindeyiz. Bize gelen duyumların ardından Almanya'yla temaslarda bulunduk. Değişik dedikodular çıkıyor, ABD'de olduğu da söyleniyor," dedi.

"Almanya olsun, ABD olsun bu hainleri bize vermelidir"

Çavuşoğlu, Öksüz'ün yakalandığı takdirde iade talebinde bulunacaklarını ileri sürdü; "Yakalandıktan sonra Almanya'yla tabi ki anlaşmamız var. Eğer yakalanırsa iade talebi yapacağız. Almanya Adil Öksüz'ü vermezse, FETÖ'yü vermeyen ABD durumuna düşer. Almanya olsun, ABD olsun bu hainleri bize vermelidir. Hem darbe girişiminde bulunacaksanız, ondan da sonra hesap vermeden elini kolunu sallayarak gezeceksiniz.”

Çavuşoğlu, Yunanistan'da serbest bırakılan darbeci askerlerle ilgili de “Yunanistan bu kişileri vereceğini bize söylemişti. Yunan siyasetçilerin vermek istediklerini biliyoruz. Fakat Yunan yargısına Batı'dan çok ciddi baskı geldi. Yunanistan bize bunları vermezse, yarın bu tip konularda bizim tutumumuz da çok farklı olur. Bazı DHKP-C'lileri Yunanistan tutuklamıştı fakat bu darbeyle ilgili konularda farklı tutum gösterdiler," ifadelerini kullandı.