Müslüm Gürses'in Hayatı Film Oluyor - Kozmopolitik

 Müslüm Gürses'in Hayatı Film Oluyor

Hollywood’un ünlü bir ekibiyle anlaşma yapıldığı ve Müslüm Gürses’in hayatının film olacağı öne sürüldü.

2013 yılında hayatını kaybeden Müslüm Gürses’in hayatını filmde canlandıracak olan Timuçin Esen için Benjamin Button karakterini yaratan Hollywood’un ünlü bir makyaj ekibiyle anlaşıldığı iddia edildi. Filmin senaryosunu “Kinyas ve Kayra” ve “Ziyan” gibi ünlü eserleri olan, yazar Hakan Günday kaleme alırken, filmin haklarını Dijital Sanatlar yapım aldı.

Oyunculuğunun yanı sıra şarkıcılık da yapan Timuçin Esen, 64 yaşında yaşamını yitiren Müslüm Gürses’i şarkıcılık yönüyle de daha iyi canlandırılacağı düşünülerek bu role uygun görüldü. Dijital Sanatlar Yapım tarafından çekimlere önümüzdeki hafta başlayacağı öğrenildi.
Hayatının birden fazla dönüm noktası olan, Türk Müziği’nin kederli ve usta sesi, en çok kaset çıkaran arabesk şarkıcımız, şarkılarına ruhunu veren adam, “Baba” lakaplı, Müslüm Gürses’in Şanlıurfa’da ki çocukluğundan İstanbul’daki hayatına ve jiletli konserlerine kadar tüm hayatı beyaz perdeye taşınacak.

Yaşamıyla İlgili Bazı Notlar
Gerçek adı Müslüm Akbaş olan, 15 yaşında bir çay bahçesinde birinci olarak başladığı müzik hayatında Müslüm Gürses, arabesk müziğin “Baba”sı olmuştur. Hayatının şöhret olma adına en iyi yıllarında annesini ve kardeşini toprağa vermiştir, üstelik annesinin katili ise onun babasıdır. 1978 yılında geçirdiği trafik kazasıyla öldü zannedilen, hastanede yaşama tututan ve kalıcı izlerle kurtulduğu bu kazadan sonra ise başına beynini koruyacak bir plaka takıldı. Ve bu kazada koku alma duyusunun tamamını, işitme duygusunun yarısını kaybetmesine rağmen şarkılarını söylemekten vazgeçmemiştir. Müslüm Gürses’in sinema sanatçısı Muhterem Nur ile olan birlikteliği, onun hayatının en büyük dönüm noktasıydı. 1982 yılında sahneye ilk kim çıkacak diye ettikleri kavga belki de onların ilk ve tek kavgasıydı. Bu birliktelik Müslüm Gürses için öyle kıymetlidir ki Muhterem Nur için “Her insana bel bağlamam ama Muhterem Hanım, bu dünyanın insanı değil” der. Muhterem Nur ise onun için “ Ben ona hayatımı verdim? O ise bana benim ona yaptığımın on mislini yaptı. Bana yeniden hayat verdi” diye bahseder. Müslüm Gürses’in hayatı gibi eşi Muhterem Hanım’ın da hayatı oldukça zorlu geçmiş ve Muhterem Nur’un hayatı da kitap olmuştur.
Haber: Ali Kandemir