NASA: Mars’a Gidecek Kadar Paramız Yok - Kozmopolitik

 NASA: Mars’a Gidecek Kadar Paramız Yok

2030 yılına kadar Mars'a ulaşmak için çalışma yürüten NASA, tüm çalışmaların maliyetinin devasa boyutlara ulaştığını açıkladı.

NASA William H. Gerstenmaier, “İnsanlara Mars’a gideceğime dair söz veremiyorum. Bunun yanında Mars için kullanılabilen yüzey iniş sistemlerine sahip olmadığımız gibi bir diğer sorun var” diyor ve ekliyor: “Bu giriş, iniş ve iniş bizim için Mars için büyük bir tehlike.”

NASA’nın, Mars’a iniş ve yeniden dönüş için tasarladığı yeni uzay oyuncakları, ‘pahalı çabalar’ olarak tanımlayan uzman, bu süreç için ayrıca iniş ve Mars yüzeyine özgü zemin için özel iniş araçları tasarlaması gerektiğini de belirtti.

Bu Mars görevinin iptal edildiği anlamına gelmediğini vurgulayan Gerstenmaier, Şuanki kaynaklarla Mars seyahatinin mümkün olmadığını dile getirdi. Uzman, ‘NASA önümüzdeki yıllarda daha fazla kaynak sağlamalı ya da Mars’ı insanlara tanıtmak için daha ucuz çözümler üzerinde çalışmak için özel sektör ile işbirliği yapmalı’ dedi.

Gerstenmaier ayrıca, NASA’nın Ay’ın üzerinde bir üs oluşturmak ve Mars’a buradan ikmal yapmak da dahil olmak üzere çeşitli yolların araştırıldığını söyledi.

Yılda sadece bir kez uçması beklenen Uzay Fırlatma Sistemi’nin maliyeti 1 milyar dolardan fazla olması planlanıyor.