Nestle İşçileri Grev Kararı Aldı - Kozmopolitik

 Nestle İşçileri Grev Kararı Aldı

Bursa'nın Karacabey İlçesi'ndeki Nestle Fabrikası'nda toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine alınan grev kararı bu sabah uygulanmaya başlandı.

Türk İş'e bağlı Tekgıda-İş Sendikası’nda örgütlü işçiler ücret ve çalışma koşullarından düzeltme talebini dile getirdikleri toplu sözleşme görüşmelerinden yaşanan anlaşmazlık nedeniyle alınan dün grev kararı alınmıştı. Anlaşmazlık maddeleri arasında ücretin yanı sıra, bir dizi sosyal haklar ve çalışma koşulları da bulunuyor.

DHA'nın haberine göre, Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, grevleri hiçbir zaman amaç olarak görmediklerini belirterek şunları söyledi:

"Biz sendika olarak uzlaşmadan yanayız. Ama uzlaşmayı teslimiyetlik olarak gören anlayışı reddeden bir sendikayız. Uzlaşmayı, eşit koşullarda el sıkarak yapılan bir anlaşma olarak görenlerdeniz. Egemenlerin, siyasetçilerin, devleti yönetenlerin, sermaye sahiplerinin dayatmalarını kabul eden ve ona boyun eğen sendikalarla işi uzlaşmacılık olarak gören o anlayışı reddediyoruz. Grevleri hiçbir zaman amaç olarak görmüyoruz. Ama yapmaktan da tereddüt etmeyen sendikayız. Son 5 yıldır her yıl grev yapıyoruz."