Nuriye Ve Semih'in İlk Duruşması Bugün - Kozmopolitik

 Nuriye Ve Semih'in İlk Duruşması Bugün

Açlık grevinde 190 güne ulaşan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça bugün ilk kez hakim karşısına çıkacak.

Kanun hükmünde kararnameyle (KHK) mesleklerinden ihraç edilmelerinin ardından "İşimi geri istiyorum" talebiyle Ankara Yüksel Caddesi'nde başlattıkları açlık grevini cezaevinde tutuklu olarak sürdüren ve 189 günü geride bırakan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça bugün (14 Eylül 2017) ilk kez Ankara Adliyesi 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıkacak.

Nuriye ve Semih ile Dayanışma Platformu, ikilinin ailesi ve sevenleri, “Nuriye ve Semih’i yalnız bırakmayalım. Bu hepimizin davası. Herkes Ankara Adliyesi’ne” diyerek çağrıda bulundu.

Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça, 23 Mayıs'tan bu yana tutuklu. Gülmen ve Özakça'nın sağlık durumlarının tehlikesi ise sürüyor. Gülmen ve Özakça, çok fazla kilo kaybı yaşadı, mide, böbrek ve kas ağrısı çekiyor ve artık yürüyemiyor.

Gülmen ve Özakça Ankara Adliyesi 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davaya gelmek isteyerek neden açlık grevi yapmak istediklerini ve taleplerini anlatmak istemişti. Ancak çoğu Gülmen ile Özakça’nın sosyal medya paylaşımından oluşan 25 sayfalık iddianamede avukatların yanı sıra ikilinin kendini savunup savunmayacağı ise henüz belli değil.