O Belge Sızdı: CHP Beyoğlu Delegelerini 3 Sınıfa Ayırmışlar - Kozmopolitik

 O Belge Sızdı: CHP Beyoğlu Delegelerini 3 Sınıfa Ayırmışlar

Cumhuriyet Halk Partisi parti içi kongrelerin ilk adımı olan mahalle delege seçimlerini 15 Ekim Pazar günü yapılan seçimlerle tamamladı. Seçimlerin tamamlandığı ilçelerden biri de İstanbul’un merkez ilçesi Beyoğlu’ydu. Beyoğlu’nda yüksek sayıda delegeye sahip çoğu mahallede çift liste yarışı vardı.

CHP Beyoğlu İlçe Başkanlığın yakın isimler tarafından “İlçe Başkanlığı’nın Gizli Çalışma Dosyası“ olarak nitelendirilen Excel dosyasında CHP Beyoğlu ilçe delegelerinin üç sınıfa ayrıldığı görüldü.

İlçe Başkanlığı’nın olduğu iddia edilen dosyada 188 delege sarı renkte işaretlenerek ilçeye oy vereceği belirtildi. Bir önceki ilçe Başkanları Muharrem Bulut ve İnan Güney’in önderlik ettiği ve yeşil renkle işaretlenen delege sayısı ise 70. İlçe Başkanlığınca hazırlandığı iddia edilen dosyada muhalefet tek renkte toplanmış. Kırmızı renkle işaretlen muhalefet delege sayısı ise 140. Şahkulu mahallesinde bulunan 3 delegenin 2’si ise hala boş.

Sızdırılan belgenin ne ölçüde tarafsız bir gözle hazırlandığı ise merak konusu.

İsmini açıklamak istemeyen ve ilçe yakınlığıyla bilinen bir yetkili sızdırılan dokümanla ilgili şunları söyledi:
İlçe kendisine oy verecekleri en az 35-40 kişi fazla söylemiş. Muharrem bey ve İnan bey seçimlerde hatırı sayılır bir delege çıkarttı ama 70 çok iddialı bir rakam. Muhalefeti tek çatı altında düşünürsek bu kongrede alacakları oy en az 190. Bu dönem Bekir başkan yönetiminde bir öncekine göre daha iyi bir ekiple seçimi tekrar kazanacağımızı düşünüyorum.