Öğrenci Topluluklarından Ortak Açıklama - Kozmopolitik

 Öğrenci Topluluklarından Ortak Açıklama

Onlarca öğrenci kulübü ve topluluğu tarafından yapılan ortak açıklamada, ODTÜ'ye yönelik saldırılara tepki gösterilerek, "Ne sermayenin, ne rektörün, ODTÜ bizimdir!" denildi.

Farklı üniversitelerden onlarca öğrenci kulübü ve topluluğu tarafından yapılan ortak açıklamada, ODTÜ'de Ankara Büyükşehir Belediyesi ve rektörlük işbirliğinde gerçekleştirilen doğa katliamına tepki gösterildi.

ODTÜ ormanda binlerce ağacın kesilerek başlalan yol inşaatının "kamu yararı" şeklinde sunulmasına karşı çıkıldığının belirtildiği açıklamada, "Yozlaşmış bir demagojiyle bu meselenin halka ODTÜ karalaması ile birlikte empoze edilmesi ve ODTÜ yönetiminin uzlaşmacı tavrı tarih tarafından unutulmayacak, gerçeklerin üstü yalan ve riyakârlıkla örtülemeyecektir" denildi.

Öğrenci kulüpleri ve toplulukları tarafından yapılan ortak açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"NE SERMAYENİN, NE REKTÖRÜN, ODTÜ BİZİMDİR!"

"Geçtiğimiz günlerde ODTÜ Rektörlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesinin, ODTÜ'ye yapılması planlanan iki yeni yola dair anlaşıldığını açıklamasının ardından iş makineleri, beraberinde onlarca polis aracıyla birlikte ODTÜ ormanına girdi. Binlerce ağacı kesip yüzlerce kamyonla yangından mal kaçlrırcasına kaçırdılar. Daha önceki yol projesinde olduğu gibi okulun kapalı olduğu bir dönemde yangından mal kaçırırcasına başlayan ekolojik katliama dair üniversite yönetimi de bir açıklamada bulunmadı.

"ODTÜ ÖĞRENCİLERİNİN, AKADEMİSYENLERİNİN VE EMEKÇİLERİNİN DAHİL EDİLMEDİĞİ BİR SÜREÇ"

ODTÜ öğrencilerinin, akademisyenlerinin ve emekçilerinin dahil edilmediği bir sürecin sonunda rektörlüğün altına imzasını attığı bu proje özetle ODTÜ'yü ranta kurban etme projesidir.Bu anlaşmadan en çok etkilenecek olanların fikrini almayı dahi gerek görmeksizin Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ Rektörlüğünün işbirliğinin sonucu, ODTÜ ormanı lehine kazançlı olduğu havası yaratılan bir mail aracılığı ile öğrencilere duyuruldu. Söz konusu anlaşma sağlandıktan kısa bir süre sonra adeta bir çevik ordusu eşliğinde iş makineleri planlanan İncek yolunda çalışmalara başladı. Bu çalışmanın başlangıcının kasıtlı bir şekilde okulda doğru düzgün öğrenci bulunmadığı bir zamana denk getirilmek istendiği gayet açıktır.

"RANTA, TALANA, YAĞMAYA CEVABIMIZI MÜCADELE EDEREK VERECEĞİZ"

ODTÜ'nün arazisinin kamu yararına denilerek talan edilmesine, Ankara'nın akciğerleri olan ODTÜ ormanının yok edilip yerine yol projeleri gibi çeşitli saldırılarla ranta kurban edilmesine karşı çıkıyoruz! ODTÜ'nün bugün sosyal ve kültürel olanaklar açısından birçok eksiği varken bu saldırı üniversite gençliğinin geleceğine dönük bir saldırdır. Yozlaşmış bir demagojiyle bu meselenin halka ODTÜ karalaması ile birlikte empoze edilmesi ve ODTÜ yönetiminin uzlaşmacı tavrı tarih tarafından unutulmayacak, gerçeklerin üstü yalan ve riyakârlıkla örtülemeyecektir. ODTÜ öğrencileri olarak; ranta, talana ve yağmaya karşı cevabımızı ODTÜ'nün değerlerini, doğayı, bilimi ve insanlığı savunmak için mücadele ederek vereceğiz.

ODTÜ'nün talanına geçit vermeyeceğiz!"