OHAL'e Karşı Binlerce CHP'li Taksim'de Oturma Eylemi Yaptı - Kozmopolitik

 OHAL'e Karşı Binlerce CHP'li Taksim'de Oturma Eylemi Yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Darbe girişimi sonrası ilan edilen ve yaklaşık bir buçuk yıldır devam eden olağanüstü hâl (OHAL) uygulamasının bir kez daha uzatılmasına karşı İstanbul Taksim'de bir araya geldi.

Polisin meydana giriş izni vermediği oturma eylemi için CHP'liler, İstiklal Caddesi'nde toplandı.

Kitle sık sık "Susma haykır, OHAL'e hayır", "AKP halka hesap verecek", "Faşizme karşı omuz omuza", "Her yer Taksim, her yer direniş", "Hak, hukuk, adalet" sloganları atıyor. Anonslarda "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi"nin yüzde 51.4 "evet" oyuyla kabul edildiği halk oylamasının yıl dönümü olduğu da hatırlatıldı.

Mahmut Tanal da oturma eylemine katıldı. OHAL döneminde bağımsız yargı ve medyanın yok edildiğini belirten Tanal, bu süreçte yaşananlarla ilgili olarak şu görüşü dile getirdi:

Almanya'da Nazi döneminde basın, iktidarın söylediklerinin dışındakileri yazamıyordu. Şu anda suçsuz olup suça bulaşmayan öğrenciler var. İşinden atılan öğretmenler var. OHAL demokrasinin düşmanıdır. OHAL adaletsizlik getriyor."

İstiklal Caddesi boyunca uzanan kortej, daha sonra İzmir Marşı söylemeye başladı. Yoldan geçen vatandaşlar, CHP'lilere alkışlarla destek verdi.