OHAL’in Resmi Bilançosu Açıklandı - Kozmopolitik

 OHAL’in Resmi Bilançosu Açıklandı

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş OHAL’in bilançosunu açıkladı: KHK’ler ile kamudan 111 bin 240 kişi ihraç edildi. OHAL Komisyonu’na 120 bin kişinin başvurmasını bekliyoruz.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında kamudaki ihraçlar hakkında bilgi veren Kurtulmuş bugüne kadar toplam kamu çalışanlarının yüzde 3,5’ine karşılık gelen 111 bin 240 kişinin ihraç edildiğini duyurdu. İhraçları değerlendirmek ve karara bağlamak üzere kurulan OHAL Komisyonu’nun ilk çalışma gününde 3 bin 28 başvuru aldığını bildiren Kurtulmuş, toplam 120 bin başvuru alınmasının beklendiğini bildirdi.

15 Temmuz kutlamalarına 6 milyon vatandaşın katıldığını iddia eden Kurtulmuş, FETÖ sanıklarına tek tip elbise uygulaması için çalışmalara başlandığını da tekrarladı.

KHK ile birlikte görevden almaların devam ettiğini söyleyen Kurtulmuş; ihraç, uzaklaştırma ve göreve iadelere dair resmi rakamları açıkladı:

111 bin 240 kamu görevlisi KHK’lar ile ihraç edilmiştir. 32 bin 180 uzaklaştırma yapıldı. Bunlardan 35 639’u yapılan incelemer sonucu göreve iade edilmiştir. Toplam kamu görevlilerinin sayısına bakıldığında ihraçlar kamu görevlilerinin yüzde 3,5’i gibi bir rakama tekabül etmektedir. Örgütle irtibatlı olan 960 şirkete el konulmuş TMSF’ye geçirilmiştir.

OHAL Komisyonu’na ilk günde 3 binden fazla başvuru

17 Temmuz itibariyle çalışmalarına başlayan OHAL Komisyonu’na 3 bin 28 başvuru gerçekleştiğini söyleyen Kurtulmuş, 120 bini aşkın başvuru yapılmasının öngörüldüğünü belirtti.

Mahkemelerde tek tip kıyafet uygulamasına dair Adalet Bakanlığı’nın çalışmalara başladığını aktaran Kurtulmuş, “O tişört göründüğü günden itibaren halkımızdan ‘Bu adamlar nasıl böyle gelirler’ diye yoğun bir talep geldi. Bunlara karşı mahkemelerimiz açık, hukukun üstünlüğü presibi içinde hareket ediyoruz ama tek tip elbise için gerekli düzenlemeleri yapacağız” dedi.