Okan Gezerce ile 1 Mayıs Gözaltı Sürecini Konuştuk - Kozmopolitik

 Okan Gezerce ile 1 Mayıs Gözaltı Sürecini Konuştuk

Öncelikle Okan Gezerce kimdir? Bize biraz kendinden bahseder misin?

Öncelikle benimle röportaj yaptığınız için size teşekkürlerimi sunuyorum.

4 günlük gözaltı sürem boyunca hukuki ve manevi desteğini esirgemeyen büyük CHP Örgütüme, iktidarın zulmüne karşı direnip bizleri savunan avukatlara, arkadaşlarıma ve aileme teşekkürlerimi sunarım.

Ben Okan GEZERCE, CHP Avcılar üyesiyim. Bir önceki dönem Gençlik Kolları Başkan Yardımcısıydım. 2009’dan beri aktif siyasetle uğraşıyorum.Lise İlçemde çeşitli görevlerde bulundum. Meslek hayatımda gazateci olmayı düşünüyorum. Bu ülkede doğru, tarafsız ve objektif haber yapan gazateciler parmakla sayılacak kadar az.

1 Mayıs’ta gözaltına alınarak 4 gün nezarette kalmıştın. Bize biraz gözaltı sürecini anlatır mısın?
1 Mayıs, 1977’den sonra bir bayram olmaktan çıkmıştır. O tarihte öldürülen işçi ve emekçilerimizi anma tarihidir 1 Mayıs. Partimizde bunun bilincindedir. Bu yüzden Taksim’de olmayı seçtik. Geçen sene de olduğu gibi bu sene de Beşiktaş ilçe başkanlığı önünde toplandık. Saat 14:30’da polisin o ana dek barışçıl bir şekilde toplanan insanlara müdahale etmesi sonucu Abbasağa yokuşuna doğru halk yoğun gaz ve plastik mermilerden kendini korumak için koştu. Bende o topluluğun içindeydim. Bir anda önümüze çıkan çevik kuvvet bizi joplayıp gözaltına aldı. Gözaltına ters kelepçe yapılarak alındık, bu sırada joplama ve ağıza alınmayacak küfürlerle karşılaştım. Polis otobüsüne geldiğimizde birkaç kişinin kelepçesini açtılar. Ama ben yaklaşık 1 saat boyunca ters kelepçe ile polis otobüsünde bekledim. Bizi ilk önce Vatan Emniyete götürdüler. Normalde ilk önce sağlık raporu almaya götürmeleri lazımdı. Bu süre zarfında avukatlarımla görüşemedim. En son Vatan Emniyette yer kalmadı denilerek ikinci şube olan Gayrettepe polis karakoluna götürüldük. 4 gün boyunca Gayrettepe karakolunda kaldım. Nezarete girdiğimde o gece ilk defa Avukatla görüşebildim. Avukatın dediği cümle şuydu, “Normalde yasal gözaltı süresi 48 saat ama savcı sizi isteği kadar burada tutar” çünkü iç güvenlik paketinin ilk uygulanması 1 Mayıs eylemlerinde gözaltına alınan bizlereydi. Ben nezarette 3 kişiyle kaldım ama diğer nezaretler daha kalabalıktı.

Şimdi nasıl devam edecek? Dava sürecin olacak mı?
Savcı tarafından bir iddaname yazılacağını sanmıyorum. Eğer yazılırsa zaten benden habersiz bir süreç hukuki olarak yürüyemez. Şu anda hakkımda açılmış bir dava bulunmamaktadır. Ama ileride ne olur hukuksuzluğun kol gezdiği ülkemizde bilinmez.

7 Haziran’da ülkenin geleceğine dair değişimler olacak mı sence?
Partimiz ‘’Yaşanacak Bir Türkiye’’ sözü veriyor. 12 senelik AKP diktatörlüğünün yerle bir ettiği bu güzel vatanı bizler tekrar yaşanacak bir ülke haline getireceğiz. CHP’nin seçim programını okuyanlar bilir. Hiçbir parti lideri bir ‘’Seçim taahhütnamesi’’ yayınlamadı. CHP bu bağlamda bir ilki yarattı. Bizim iktidarımızda yoksulluk sadece kelime olarak kalacak. Türkiye’de AKP iktidarında binlerce işçimiz yandaş şirketlerin denetimsiz bırakılması sebebiyle hayatını kaybetti. Bizim iktidarımızda işçi ölümleri bitecek ve taşeron işçiliği kalkacak. Kamuda çalışanlar kadrolu olacak. Örneğin, Türkiye’de zorluklarla okuyan ve öğretmen olan genç arkadaşlarımız atanamıyor. Bu ülkemiz gençleri için büyük bir sorundur CHP’li bir genç olarak söyleyebilirim ki partimizin bu konu hakkında tavrı nettir, genç işsizlik sorununu ortadan kaldıracaktır.

Biz CHP olarak hazırız. Ülkeye, milletin çok özlediği ekonomik refahı, eşit ve adil gelir dağılımını,iç ve dış barışı, demokrasiyi,düşünce özgürlüğünü getirmek için hazırız. 13 yıldır AKP tarafından kurulan baskı ve faşizan uygulamalarla gençliğimizin en güzel zamanlarını çalan bu iktidardan kurtulmak için son şans olan 7 Haziran’da başarı için genç arkadaşlarımla birlikte elimizden gelen çalışmaları yapmaktayız.

AKP’nin gerici ve faşist diktatörlüğü en çok biz gençleri etkiledi, gençler sürekli değişen sınav sistemleriyle, işsizlik sorunuyla, özel yaşamlarına kadar karışılmasıyla, fikir ve özgürlüklerine dokunulmasıyla devam eden bir 13 sene geçirdi bunun sonucu 2013 yılında gezi direnişiyle kendi haklarını kendilerinin savunacağını gösterdi şimdi ve bundan sonra da gençler olarak çağdaş ve özgür bir Türkiye için mücadelemiz devam edecek.

Son olarak 7 Haziran Genel Seçimleri özgürlüklerimiz açısından çok önemli bir seçim olacaktır buradan tüm genç arkadaşlarımı CHP’nin Yaşanacak bir Türkiye seçim bildirgesinin özellikle gençlikle ilgili kısımlarını okumaya ve seçim günü sandıklara hep birlikte sahip çıkmaya davet ediyorum.