Okmeydanı'nda Binlerce Kişi HAYIR İçin Buluştu - Kozmopolitik

 Okmeydanı'nda Binlerce Kişi HAYIR İçin Buluştu

Okmeydanı’nda binlerce kişi ‘Hayır pilavı’ için bir araya geldi. Davul zurna eşliğinde halay çeken kalabalık, referandumda “tek adam anayasası”na hayır diyeceklerini açıkladı.

Haziran Okmeydanı Meclisi tarafından düzenlenen “Hayır pilavı”na katılan yüzlerce yurttaş davul zurna eşliğinde halaylar çekerek, hep bir ağızdan tek adam anayasasına karşı “Hayır” diyeceğini söyledi. Okmeydanı Parkı’nda dün öğlen saatlerinde anayasa referandumunda hayır demek amacıyla düzenlenen “Hayır pilavı”na Haziran Yürütme Kururlu Üyesi ve ÖDP Eşbaşkanı Alper Taş, CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, Gezi olayları sırasında polis tarafından vurularak öldürülen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan ile 30’dan fazla yöre köy derneğinin temsilcileri ve yüzlerce yurttaş katıldı. Parka dizilen sandalyelerde oturan 7’den 70’e her yaştan yurttaşın ellerinde Türk bayrakları ile ‘Hayır’ yazılı balonlar bulunurken sık sık, “Karanlığa, faşizme, başkanlığa geçit yok” sloganları atması başkanlık sistemine karşı tavrı ortaya koyuyordu. Yurttaşların sloganları üzerine parkın içerisine kadar giren zırhlı polis araçları ise kalabalığı uzaktan takip etti.

Etkinliğin açılış konuşmasında Haziran Okmeydanı Meclisi adına yapılan açıklamada, “Bizim etkinliğimize karşı iktidar tarafı ‘Bize makarna dağıtıyor, bununla insanları kandırıyorsunuz diyorsunuz, direkt karşı çıkıyorsunuz ama siz de pilav dağıtıyorsunuz’ diyerek eleştiriyor. Biz devletin parasından bunu yapmıyoruz. Devletin gücünü ve imkânlarını değil, cebimizden artırdığımız üç kuruşla bunları yapıyoruz. Ayrıca biz buraya insanları devlet olanakları ile taşımıyoruz. Bizim özümüzde birliktelik ve dayanışma var. Bu bir dayanışma etkinliğidir” denildi.

Etkinlikte konuşan Ali Şeker, ülkenin tek adam yönetimine doğru götürüldüğünü ve eksikliklerine rağmen parlamenter sistemin yaşatılması gerektiğini belirterek, “İktidar seçilmiş bir siyasi partinin yöneticilerini tutuklarken, yeni anayasa ile seçilmemiş kişilere bile dokunulmazlık zırhı kazandırmaya çalışıyor. Meclis kimden hesap soracak” dedi. Bu ülkenin yurttaşlarının ülkesini sevdiğine inandığını söyleyen Şeker, “Biz biat eden bir zihniyetin değil, ‘Bağımsızlık benim karakterimdir’ diyen bir düşüncenin temsilcileriyiz. Bu ülkeyi tek adamın iki dudağı arasına teslim etmeyiz. Bizim derdimiz isimler değil, bizim meselemiz rejim değişikliğine karşı durmak. Bu ülkeyi Saray’ın baskısı değil, halkın iktidarı kurtaracak” diye konuştu.

Alper Taş ise iktidarın ve MHP’nin anayasa değişikliği maddelerinin Meclis’te kabul edilmesinin ardından yüzde 70 ile ‘Evet’ çıkacağına inandığını ancak şu anda eteklerinin tutuştuğunu söyleyerek, “Yüzde 70’lerden geldik ‘1 oy fazla ile olsa evet çıksın yeter’ açıklamalarına. Halkın sağduyusu bunları şaşırttı. Ama halk arasında ‘Acaba bunlar katakulli ile evet çıkarır mı’ deniyor. Siz gidin oylarınızı kullanın sandıklar bizlere emanet” ifadelerini kullandı. Hayır diyenlerin neyi savunduğunu açıkça söylediğini, sokakta ise Evet’in sahibi olmadığını anlatan Taş özetle şunları söyledi:
“Evet’in sahibi devlet. Hayır’ın sahibi ise halk. Bizim derdimiz kişi değil, memleket sevgisi. Hayır diyenleri teröristlikle suçluyorlar. Ülkeyi anayasal faşizme dönüştürmek, memleketi sevmek teröristlikse biz teröristliğe devam ediyoruz. Evet çıkarsa bir kişi, Hayır çıkarsa memleket kazanacak.”