Onlar da 23 Haziran Sonrasını Bekliyor - Kozmopolitik

 Onlar da 23 Haziran Sonrasını Bekliyor

Geleneksel olarak en yüksek satışlarını ilkbahar döneminde yakalayan konut sektöründe bu sene beklenen olmadı. Yılbaşından bu yana kademeli bir şekilde 100 bin rakamını ilk martta gören sektör nisanda toplam satış rakamını 84 bin 403'te gördü. Sektörde satış rakamı yeniden 100 bin barajının altına düşerken, sektördeki durgunluğun seçim süreci, yüksek faiz ve dövizdeki oynaklığından kaynaklandığı ifade ediliyor. Yılbaşından bu yana umutlarını hep bir sonraki aya devreden konut sektörü şimdi umutlarını 23 Haziran'dan sonraya öteledi.

Dünya gazetesinden Leyla İlhan’ın haberine göre, iç pazardaki alıcı taleplerini ertelerken, yabancıya satıştaki yüzde 82'lik artış ise sektörü mutlu etmeyi sürdürdü. Nisan ayında yabancıya 3 bin 720 konut satıldı. Bu artışta, yükselen döviz kurunun etkisinin yanı sıra gayrimenkul geliştiricilerinin yabancı yatırımcılara odaklanması ve vatandaşlık imkanının etkili olduğu kaydediliyor. Gurbetçilerin de etkisiyle yabancıların yıl genelinde alım için düşük fırsatı imkanını değerlendirmeye devam edeceği kaydediliyor.

DÖVİZDE KAZANÇ SAĞLAYAN, SAĞLADI

Konuyla ilgili konuşan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nizamettin Durbakayım, dövizin şu anda kazanç sağlasa da uzun vadede gayrimenkulün getirisinin daha fazla olduğunu ifade ederek, "Dolayısıyla dövizde kazanç sağlayan sağladı. Artık gayrimenkule dönme zamanı. Ramazan Bayram tatili ertesi ise artık canlanma ve sektörün yapamadığı zamları da yavaş yavaş yapmaya başlayacağı bir döneme gireceğiz" diye konuştu. Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay'da sektörün yeniden cazibe unsuru olması için faizlerin düşmesi gerektiğini belirtti. Okay, kurulması gündemde olan gayrimenkul fonunun ise satışları aldırmayacağı ancak müteahhiti rahatlatacak bir çözüm olduğunu aktararak, "Faizlerin düşmesi ve güven ortamı sağlandığı taktirde yılın ikinci yarısından itibaren canlanma görebiliriz" dedi.

İSTANBUL'DA 100 BİN FİRMA İNŞAATTA

Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Çelik yaptığı değerlendirmede faizlerdeki yüksekliğin, döviz kurlarındaki artışın insanları paralarını dövize ve mevduata yölendirdiğini belirterek, "Türkiye'de sadece evlenme ve boşanmalardan dolayı yıllık 700 bin yeni konuta ihtiyaç duyuluyor. 150'dan fazla sektörü etkiliyoruz. Sadece İstanbul Ticaret Odası'na (İTO) kayıtlı 100 bin şirket direk ve en direk olarak inşaat sektöründe çalışıyor. Yani İTO üyelerinin yüzde 30'u inşaat sektöründen. Ancak şu anda sektörde 2001 ve 2003 yıllarındaki gibi bir talep birikmesi söz konusu. Dolayısıyla 23 Haziran'da sonra sonra başlayacak olan 4.5 yıllık seçimsiz süreç ve ekonomide istikrarın sağlanmasıyla birlikte piyasalara güven gelmesiyle canlanma yeniden başlayacak" dedi.