Onur YürüyüşŸü müdahalesine soruşŸturma izni çıkmadı - Kozmopolitik

 Onur Yürüyüşü müdahalesine soruşturma izni çıkmadı

LGBTi örgütleri tarafından düzenlenen 13. istanbul LGBTi Onur Yürüyüşü 2015’te yaşanan polis müdahalesine ilişkin suç duyurusu sonuçlandı. istanbul Valiliği, yürüyüşte yaşanan müdahale için polislerin soruşturulmasına izin verilmedi.

Valilik, Onur Yürüyüşü’nün ‘yasaklı’ olduğunu söyleyerek tüm gün süren polis saldırısının ‘yasal sınırlar içerisinde’ olduğunu savundu. LGBTi örgütlerinin sunduğu delillere ve basında yer alan görüntülere rağmen, ‘polislerin görevlerini kötüye kullandıklarına dair herhangi bir bilgi, belge ve görüntü kaydı’ olmadığını öne sürdü.

KaosGL’nin haberine göre LGBTi örgütleri Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısına ilişkin içişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, istanbul Valisi Vasip şahin ve kanunlara aykırı emri uygulayan istanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Kaos GL, Lambdaistanbul, SPoD LGBTi ve Kırmızı şemsiye; sorumluların kasten yaralama, işkence, eziyet, kötü muamele, cebir, zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması, görevi kötüye kullanma, kanuna aykırı emir vermek ve yerine getirmek, ifade özgürlüğünün kullanımını engelleme, toplantı ve gösteri yürüyüş hakkının kullanımını engelleme ve hürriyeti tehdit suçlarından yargılanmasını istemişti.