Orçun Benli ile Yeni Filmi ve Sinema hakkında konuştuk - Kozmopolitik

 Orçun Benli ile Yeni Filmi ve Sinema hakkında konuştuk

"Bu Son Olsun" filmiyle adını duyuran ünlü yönetmen Orçun Benli ile yeni filmi "5 Dakkada Değişir Bütün İşler"i, sinema camiası ile ilgili düşüncelerini, yeni projelerini ve hakkında bilinmeyenleri konuştuk.

Hikayeni baştan anlatır mısın? Bilmeyenler için sen kimsin? Nesin?
1980 İstanbul doğumluyum. 2002 yılında sinema tv bölümünden mezun olup dizi ve sinema filmlerinde yönetmen yardımcılığı yapmaya başladım. 2011 yılında ilk filmim bu son olsun’u çektim.

Kısa filmleri saymazsak ilk yönetmenlik deneyimin "Bu Son Olsun". 12 Eylül dönemini mizahi yönüyle anlatmaya çalıştın. Tepkiler aldın mı? Nasıl geri dönüşleri oldu bu filmin?
Eğer ideolojik tepki yaratamıyorsanız yaptığınız şey sanat değildir der Goethe. Dolayısıyla tepki iyi-kötü olacak elbette. Seyirci tepkileri büyük oranda güzeldi hala da insanlar severek izliyorlar.

Zincirbozan filminde yardımcı yönetmendin. Sonrasında bir sahnede gördük seni. "asıl siz teslim olun" diyordun. Nasıl gelişti o gün, kendini bir anda nasıl kamera önünde buldun?
Filmin yönetmeni sahneyi çekmeden 2-3 gün önce sen oynar mısın diye sordu. Bende olur dedim oynadım. Bildiğim bir karakter olduğu için rolü çıkarmam zor olmadı.

6 Mayıs’ta gösterime girecek olan "5 Dakkada Değişir Bütün İşler" filminden bahsedelim. Filmin çıkış noktası ve gelişmesi nasıl oldu?
Bizim arkadaşların başına gelen bir olaydan esinlendik. Politik göndermeleri olan bir kara komedi.

Oyuncu kadrosunu seçmekte zorlanıyor musun? Neye göre belirliyorsun?
Oyuncu kadrosunu senaryoyu yazarken büyük oranda tamamlamış oluyorum zaten. Senaryoyu oyuncuları düşünerek yazıyoruz genelde.

Türkiye'de yapılan sinemayı, sinema camiasını ve sinema platformlarını nasıl buluyorsun? İnternet üzerinden dönen bilgi akışını, sinema sayfalarını, yazılıp çizilenleri takip ediyor musun?
Ben ülkedeki sinema sektörünün her geçen gün daha geriye gittiğini düşünüyorum. "sanat filmi" "gişe filmi" diye saçma sapan bir şekilde kategorize ediliyor sinemamız. Her yıl yapılan filmlerin büyük bölümü ticari açıdan batıyor. Festivale yapılan filmlerin de büyük bölümü çöp filmler dolaysıyla uzun vadede bunun zararı görülecek.

Geçmişten günümüze baktığımızda, tek bir isim verecek olsan sinemamıza en büyük katkıyı kim yapmıştır?
Tek bir isim vermek doğru olmaz ama iki isim sayabiliriz belki. Metin Erksan ve Ömer Lütfi Akad.

Son yıllarda ülkemizde beğendiğin yapımlar ve yönetmenler kimlerdir?
Onur Ünlü’nün bazı filmlerini seviyorum. Beğendiğim bir yönetmen yok çünkü ya kötü olduğu için beğenmem ya da iyi olduğu için kıskandığımdan iyi demem =)

Kısa vadede karşımıza çıkacak yeni projelerin var mı? Bize biraz tüyo verebilir misin?
Distopik bir Western çekme planımız var bakalım.

Röportaj: Nilay Gün