Ordu OSKİ’de 200 Milyonluk Kamu Zararı - Kozmopolitik

 Ordu OSKİ’de 200 Milyonluk Kamu Zararı

Ordu’da yerel yayın yapan Yön Gazetesi sahibi Osman Şahin’in araştırmaları sonucu ulaştığı bilgiler doğrultusunda OSKİ’de 200 milyonluk kamu zararına göz yumulduğu iddiaları Ordu’yu karıştırdı.

Yurt Gazetesi'nden Ali Avcu'nun haberine göre; 2011 ve 2014 yılları arasında İSKİ abone işleri Avrupa yakası 1.Bölge Tahakkuk kontrol şube müdürü iken 2014’de Büyükşehir olan Ordu Belediyesi OSKİ abone işleri daire başkanı olarak atanan Necip Çelenk. İddiaya göre OSKİ içeresinde sahtecilik ve resmi belgeyi gizleyerek kurumun 200 milyon TL zarara uğratıldığını tespit ediyor.

Çelenk, olayı yetkili kişi ve kurumlara ilettiğinde ise kendi deyimiyle başına gelmedik olay kalmıyor. Önce görevinden alınarak ikamet ettiği yer ile işyeri arası gidiş geliş 240 km uzaklıkta olan Akkuş ilçesi arıtma tesislerine şube şefi olarak gönderiliyor. Daha Sonrada FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla suçlanıp açığa alınıyor.

Ordu İdare Mahkemesine dava açarak mağduriyetinin giderilmesini isteyen Çelenk, Ordu idare Mahkemesinin davayı reddetmesinin ardından olayı Samsun bölge idare mahkemesine itirazda bulunup elindeki bütün iddia ve belgelerle Ordu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuyor.

Necip Çelenk’in OSKİ’deki yaşanan yolsuzluklar ile ilgili Ordu Cumhuriyet Başsavcılığına bulunduğu şikayet üzerine OSKİ Genel Müdürü Fatih Yürük’ün kendisini 2015 Temmuz ayında makamına çağırıp tehdit ettiğini belirterek OSKİ Yönetim Kurulu başkanı olan Ordu Büyük Şehir Belediye başkanı Enver Yılmaz hakkında da Ordu Cumhuriyet Başsavcılığına kendisi ve ailesinin can güvenliği olmadığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunarak şikayetçi oluyor.

Daha sonra Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, AKP Ordu il başkanı Avukat Uğur Çelenk’i devreye sokarak Ordu İdare Mahkemesindeki 23 Haziran tarihli olan 2016/905 Sayılı dava dilekçesini geri çekmesini istiyor. Aksi halde Çelenk’i FETÖ ‘cü diye Valiliğe bildireceğini ve 667 sayılı KHK’nın 4. Maddesine göre memuriyetten men edileceği uyarısında bulunuyor.

OSKİ’ye 2014 yılında 217 bin su abonesinin aktarıldığını belirten Çelenk şu anki belgeler incelendiğinde abone sayısının 170 bin olduğunu ve aylık ortalama 2 bin civarında yeni abone yapıldığının göz önüne alındığında OSKİ’deki kayıt dışı aboneler üzerinden yapılan vurgunun boyutu 18 ayda 60 milyon TL olduğunu belirtiyor. OSKİ’nin Tüm birimlerinin detaylı bir teftiş ve denetimden geçirildiğinde 250 ila 300 milyon TL arası Kamu zararının olduğunun ortaya çıkacağını ileri sürüyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Basın danışmanı Ersin Özmen: Necip Çelenk, hakkında FETÖ kapsamında soruşturma sürdüğü için görevinden açığa alındı. Bu yüzden intikam almak için bu tip asılsız iddialar ortaya atan meczubun biridir itibar edilmemeli dedi.

OSKİ Genel Müdürlüğü: Son günlerde yerel basında yer alan ve kurumumuz ile alakalı asılsız iddialar hakkında kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

OSKİ Genel Müdürlüğü 2014 yılı Nisan ayındaki kuruluşundan bu yana, İlimizin tamamında kaliteli ve sağlıklı içme suyu temini için, çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir. OSKİ Genel Müdürlüğü dış denetim anlamında Sayıştay Başkanlığı, Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, tarafından rutin olarak denetlenmektedir. İç denetim anlamında ise OSKİ bünyesindeki iki denetçi, mali evrakların incelendiği ön mali kontrol ve kurumun genel uygulamalarının denetlendiği iç kontrol sistemi ile şeffaflığı ilke edinmiş bir kurumdur. Tüm bu denetimlerde, basında yer alan asılsız, mesnetsiz ve hayal ürünü iddia ve iftiralar ile ilgili her hangi bir bilgi, bulgu, tespit ve tenkit bulunmadığı gibi, en son 2015 yılı Sayıştay Denetim Raporlarında da bulunmamaktadır. İddia edilen konular ile ilgili kurumumuz olayı adli makamlara intikal ettirmiş olup, hukuki süreç başlatmıştır.

CHP Ordu Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Hasan Karamustafaoğlu; Konuyu Büyükşehir Belediye Meclis gündemine taşıdıklarını OSKİ Genel müdürü Fatih Yörük’ün ise OSKİ kurumsal internet sayfasında kamuoyunu aydınlatıcı gerekli açıklamayı yaptık demesine rağmen herhangi bir açıklama göremediklerini belirtti.

CHP Ordu İl Başkanı avukat Atilla Şahin; "CHP olarak konuyu incelediklerini asla peşini bırakmayacaklarını ve OSKİ abone daire başkanı Necip Çelenk’in bu iddiaları doğruysa çok vahim. Araştırıyor ve inceliyoruz. Araştırma ve incelemelerimiz sonrası konuyla ilgili bir suç teşkil ettiğinde ilgili kurumlar ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulunup takipçisi olacağız." dedi.