Orhan Sarıbal: Hak İhlalleri İnanılmaz Boyularda - Kozmopolitik

 Orhan Sarıbal: Hak İhlalleri İnanılmaz Boyularda

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, “İnsan hakları alanında kapkaranlık bir tablo var. Ülkemizde insan hakları ihlalleri inanılmaz boyutlarda. İşkence artık sokağa taşmış durumda” dedi.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin (1948) Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul edildiği tarih olan 10 Aralık, Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlandığını hatırlatan Sarıbal, “OHAL kaldırıldı ama uygulamaları devam ediyor. Polis şiddeti, işkence, kadın cinayetleri, iş cinayetleri her yıl biraz daha artıyor. Maalesef yargı da bu olumsuzluklara, kararlarıyla, dur demek yerine adeta gerekçe üretiyor” diye konuştu.

Sarıbal, şunları söyledi:
İşkence sokağa taştı

“15 Temmuz darbe girişiminden sonra 20 Temmuz’da ilan edilen Olağan Üstü Hal 2018 yılında kaldırıldı ama valilere geniş yetkiler getirilerek, uygulamaları kalıcılaştırıldı. Bugün en ufak gösteriye polis büyük bir şiddetle müdahale ediyor. Kadına şiddeti protesto amacıyla yasal toplantı ve gösteri hakkını kullanan kadınlara bile polis şiddet uygulamaktan geri durmuyor. İşin acısı ise bu davranış ülkeyi yönetenlerce ‘uygun’ görülüyor. Bugün bir kadın milletvekilinin kolunun polis tarafından kırılmasana yargı, ‘hukuka uygun’ diyor.

Sosyal medyada eleştirel görüşlerini açıklayanlar dava ediliyor hatta hapse atılıyor.
Cezaevleri dolmuş taşmış durumda. Bugün cezaevlerinde tutuklu olanların sayısı 300 bine dayanmış. Resmi rakamlara göre 286 bin tutuklu var ve bunların 2 bin 500’ü çocuk. 700 çocuk ise annesi ile cezaevinde kalıyor.
Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülere uygulanan kötü muameleler saymakla bitmiyor.
Sayısız insan mahkemeye çıkmak için gün sayıyor. Uzun tutukluluk artın rutin bir hal almış durumda.
İşte bugün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 770 gündür cezaevinde tutulan işinsanı ve insan hakları savunucusu Osman Kavala için karar aldı ve Türkiye’yi mahkûm etti.

Kadın cinayetlerinin önü kesilmiyor. Kadın cinayetlerini protesto eyleminde bulunanlara karşı en sert tepkiyi gösterenler, kadınların katledilmesine seyirci kalıyor. Bu yılın 11 ayında 430 kadın katledildi.

Aynı şekilde iş cinayetleri de sürüyor. Son bir yılda 1606 işçi iş cinayetinde hayatını kaybetti.
Öte yandan Doğu ve Güneydoğu’da uygulanan kayyum atamalarıyla seçimler anlamsız hale getiriliyor. Dün seçimlere girmesinde sakınca olmayan insanlar, bugün çeşitli bahanelerle görevden alınıp yerine kayyum atanıyor.

Türkiye’nin insan hakları karnesi kötü. İnsanların can ve mal güvenliği hiç olmadığı kadar tehdit altında. İnsanlarımız da bunun farkında. Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nin yaptırdığı son ankete göre toplumun yüzde 82,1’i temel hakların ihlal edildiğini düşünüyor.

Her şeye rağmen ‘yeni bir dünya mümkün’ diyorum. AKP’nin insanımıza yaşattığı bu acıları bitirmek, yaşanan hak ihlallerine dur demek için omuz omuza mücadele etmeliyiz.
Bu karanlık günlerden dayanışarak, mücadele ederek hep birlikte çıkabiliriz.”